Unit price: divide each coffee's total cost by the total package weight.
First Coffee= $3.24 ÷ 10.5 oz= $0.3085 per oz= $0.31 per oz rounded
Second Coffee= $9.88 <span>÷ </span>30.6 oz= $0.3228 per oz
= $0.32 per oz rounded
ANSWER: The first coffee is a better buy at only $0.31 cents per ounce. The second coffee has a higher price per ounce, so it is not a better buy.
Hope this helps! :)
298 into
300 times 6=1800
Answer:
Positive
Step-by-step explanation:
20 is the estimate
22.12 is answer
Answer:143
Step-by-step explanation:
83
60
_
143