1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
12

I certain brand of coffee comes into sizes a 10.5 ounce package cost $3.24 I 30.6 ounce package cost $9.88 find the unit price f

or each size then state which side is the better buy based on the unit price round your answer to the nearest cent
Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
6 0
Unit price: divide each coffee's total cost by the total package weight.
First Coffee= $3.24 ÷ 10.5 oz= $0.3085 per oz= $0.31 per oz rounded

Second Coffee= $9.88 <span>÷ </span>30.6 oz= $0.3228 per oz
= $0.32 per oz rounded
 
ANSWER: The first coffee is a better buy at only $0.31 cents per ounce.  The second coffee has a higher price per ounce, so it is not a better buy.
Hope this helps!  :)



You might be interested in
Can anyone help me with my homework
Gemiola [76]

Answer:

1: (0,3)

2: (-4,-2)

3: (-1,-5)

4: (4,0)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is it acute obtuse or right
Alex777 [14]
Ummm we can’t see the triangle soooo
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What does chemical erosion do
matrenka [14]
It causes the breakdown and decay to the rocks. It occurs when the weather water is slightly acidic.
5 0
3 years ago
I need help fast hurry up
suter [353]
It is B my friend...
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
For a year, a chef from a restaurant collected data about the cost of strawberries and cherries in his local food market. this d
torisob [31]

Answer:

A Strawberries generally cost less.

D If the chef pays $6.00 for a pound of fruit, it is most likely cherries.

Step-by-step explanation:

A and D

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this!
    10·2 answers
  • Write the following numbers in decimal form. (Note: Some of these numbers have been rounded.)
    13·1 answer
  • darrel wants to see how much water is wasted by his leaky facet. he put a 4 gallon bucket under the fausey. after 24 hours the b
    12·1 answer
  • Match each absolute value sentence with its equivalent compound sentence
    14·1 answer
  • 1/10 of 400,00 is 10 times as much
    6·1 answer
  • Solve the following problem algebraically: 15 = n/5.
    6·1 answer
  • Sally, John &amp; Mary had a discussion about Quadrilateral PQRS. Sally claimed that the figure represents an isosceles trapezoi
    13·1 answer
  • HELP FAST I'LL MARK YOU BRAINLIEST
    8·2 answers
  • What shape is this? i have a test, i need answers rn
    13·2 answers
  • Someone do this for me please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!