I think it is..................
Answer: 3 chewy fruit worms cost 0.30 dollars. 300 chewy fruit worms cost 30 dollars. you can buy 100 chewy fruit worms for 10 dollars. you can buy 500 chewy fruit worms for 50 dollars. the unit price for a chewy fruit worm is 0.10 dollars. The unit rate is 1:0.10.
Step-by-step explanation:
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
The line has a "rise" between the two points of -4 units for a "run" of +1 unit. The slope is the ratio ...
m = rise/run = -4/1 = -4.
The slope is -4.
_____
<em>Additional comment</em>
A "whole number" must be non-negative. Here, the slope is negative. If you're restricted to "a fraction or a whole number", then the appropriate answer is the fraction -4/1. We suspect that "integer" is meant where "whole number" is used.
Answer:
76
Step-by-step explanation:
(88+72+44+x)/4=70
88+72+44+x=280
204+x=280
x=76
Therefore, Tammy needs to score a 76 on her last test to get at least an average of 70.
Answer:
Look at your answers for the last question in all four sets. Locate these four elements on the periodic table. Enter the name of the group that all four elements belong to. Watch your spelling! [Hint: If all four answers for the last question are not in the same group on the periodic table, redo your sets or contact your instructor.]
A screen reader friendly version of the periodic table (opens in a new window) is available, as well as a printable, black and white version (opens in a new window).
Step-by-step explanation: