1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
10

A school survey asked students which candidate they supported for class president. the survey data are shown in the relative fre

quency table.
Mathematics
1 answer:
GalinKa [24]3 years ago
3 0

Answer:

C. 24%

Step-by-step explanation:

hope it works

You might be interested in
What is the solution to the equation below. square root x - 6 = x - 12
lyudmila [28]

\\ \rm\hookrightarrow \sqrt{x-6}=x-12

\\ \rm\hookrightarrow x-6=(x-12)^2

\\ \rm\hookrightarrow x-6=x^2-24x+144

\\ \rm\hookrightarrow x^2-25x+150=0

\\ \rm\hookrightarrow x^2-10x-15x+150=0

\\ \rm\hookrightarrow (x-10)(x-15)=0

\\ \rm\hookrightarrow x=15\:or \:10

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find all constants a such that the vectors (a, 4) and (2, 5) are parallel.
Nezavi [6.7K]

Answer:

\displaystyle a = \frac{8}{5}.

Step-by-step explanation:

Two vectors (x_1,\, y_1) and (x_2,\, y_2) are parallel to one another if and only if the ratio between their corresponding components are equal:

\displaystyle \frac{x_1}{x_2} = \frac{y_1}{y_2}.

Equivalently:

\displaystyle \frac{x_1}{y_1} = \frac{x_2}{y_2}.

For the two vectors in this equation to be parallel to one another:

\displaystyle \frac{a}{4} = \frac{2}{5}.

Solve for a:

\displaystyle a = \frac{8}{5}.

\displaystyle \frac{8}{5} would be the only valid value of a; no other value would satisfy the \displaystyle \frac{x_1}{y_1} = \frac{x_2}{y_2} equation.

4 0
3 years ago
6 tenths + 3 thousands= how many thousandths
mixer [17]
6 tenths + 3 thousandths equals 0.603 thousandths.
8 0
3 years ago
1/2+5/6<br> What is the answers
VLD [36.1K]
1.33333333333 is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
15. Fruit the price of pears and apples is $14. The price of 3 pears and 9 apples is $21. Can you determine the unit prices for
Veronika [31]

Answer:

your answer gonna be $ 47 dollars

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Lalo has 1,500 minutes per month on his cell phone plan. How many more minutes can he use if he has already talked for 785 minut
    6·1 answer
  • Charisse was riding north then she turned 90° to the left after turning in what direction was charisse riding Explain your answe
    9·2 answers
  • Ling lives 2 miles from school. It took him 15 minutes to bike from school to home. The first half of the distance he biked at a
    8·2 answers
  • At 95% confidence, how large a sample should be taken to obtain a margin of error of .03 for the estimation of the population pr
    11·2 answers
  • Two pizzas were each cut into 6 slices. Mom ate 1/6 of the veggie pizza and 1 slice of the pepperoni pizza. Thea ate 1/2 the veg
    15·2 answers
  • Help please!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Find the measure of each side of this triangles. Answer in exact form. ​ Find x and y
    14·1 answer
  • Please help and thanks
    5·1 answer
  • Please help me, I need this answer in 5 minutes. Take a look at the screenshot below.
    13·1 answer
  • Can you help me i dont know thw anwser
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!