$21.45 x 6 = $128.7
$128.7 + $10.60 = $139.3
Charlie will have saved $139.3 in 7 months
Answer: $2.90/cup
Step-by-step explanation:
1 pint = 2 cups
2 cups = $5.80
--> $5.80/2 = $2.90/cup
2x+10x combine like terms
12x
2(x-4)+4 Distribute 2
2x-8+4
combine like terms
2x-4
0.8+2.4= 10.4F it increased 10.4f from 6am to 3am
He needs 84 ft.
Step by step explanation:
(24*2)+(18*2)
48+36
84