1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
2 years ago
11

42 32 30 32 44 36 45 43 What is the median of this set of data?​

Mathematics
1 answer:
Iteru [2.4K]2 years ago
3 0

Answer: 39

Step-by-step explanation:

30 32 32 36 42 42 44 45

You might be interested in
What is the simplest form of this expression?
Dimas [21]

Answer:

(4-m-1)-5

Remove the bracket

= 4-m-1-5

= -2-m

Hope this helps.

7 0
3 years ago
How can 17/20 and 7/4 make a sum of 9/10
Anika [276]

Answer:

the answer is \frac{35}{20}

Step-by-step explanation:

You have to find the common denominator in order to get the sum.

multiply 5 to \frac{7}{4} and you get \frac{35}{20}

then to double check the sum, subtract it.

\frac{35}{20}-\frac{17}{20}=\frac{9}{10}

hope this make sense :/

6 0
3 years ago
What is the multiplicative inverse of 3/7 ? A) −7/3 B) −3/7 C) 1/7 D) 7/3
vredina [299]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Four employees can wash 20 service vehicles in 5 hours. How long would it take 5 employees to wash the same number of vehicles?
kirill [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 workers × 5 hours = 20 worker-hours

Each vehicle requires 1 worker-hour

For five workers it will take four hours

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELPPPPP I NEED TO GET THIS DONE BY TODAY . SOMEONE HELP MEE. ITS GEOGEBRA
maksim [4K]

Answer:

It would look like this:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 28- 12.5% decrease???
    9·1 answer
  • Someone help me I will mark you the brainiest
    12·1 answer
  • Which numbers are a distance of 3 units from 12 on the a number line?
    7·2 answers
  • Ross and Annie do chores at their home acreage. Ross mows the acreage lawn every 12 days, and Annie bathes the dog every 21 days
    6·1 answer
  • Please if anyone could help me with this questions??
    5·1 answer
  • First six shipments:
    11·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • HURRY!!!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=the%20%5C%3A%20angle%20%5C%3A%20of%20%5C%3A%20measure%20%5C%3A%20%20%5Cfrac%7B31%5Cpi%7D%7B6%7
    14·1 answer
  • F(x)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!