Answer:
In 50 years the amount will be $ 2000.
Step-by-step explanation:
Tiana deposited $500 into a account at 6 % simple interest per Year .
Therefore, Principal (P) is $500
Amount (Principal + Interest) = $2000
Interest (I) = $2000 - $500 = $1500
Rate percentage (R) = 6% per Year
Let, The time be T years
Now, I = 
Or, T =
Or, T = (100×1500 ) ÷ ( 500× 6 )
<em> </em><em>∴ T = 50 Years</em>
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:
360 hours
Step-by-step explanation:
When trying to find the number of hours out of the number of days someone has been doing something, assuming that she spent all 15 days traveling with no rest, you just multiply however many days (In this case, 15 days) by 24 hours.
This gives us the equation 15 times 24, which then equals 360.
A way I check these is that I divide however many hours I got by 24 and make sure it equals our first number.
We get the equation 360 divided by 24, which does, in fact, equal 15.
Answer:
Step-by-step explanation:

We have to find the factors of 120 that can either add up to or have a difference of 2.
The factors of 120 are:

The difference of 10 and 12 is 2. In the equation, since the 2 is negative, the larger number must be subtracted, so the factorized form is:
