1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
13

5TH GRADE LEVEL QUESTION. PLEASE LOOK AT PHOTO AND ANSWER GIVING BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
expeople1 [14]3 years ago
8 0

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

The equation that can be used to determine r is r = 3/.5 (1/2)

Hope this helps :)

You might be interested in
What is the greatest product you can make by multiplying two 2-digit numbers? Explain.
Anestetic [448]
9801
99 is the greatest 2 digit number so if you do 99x99 you will get 9801
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a 100 pound weight is lifted 5 feet off the ground, how much work is done?
IgorC [24]
Isn’t it B 500 foot pounds
4 0
3 years ago
James drove to his brother’s house, which was 225 miles away. It took him 3 hours to get there. What was his average speed per h
Angelina_Jolie [31]

Answer:

75

225÷3=75

Step-by-step explanation:

hshshshshs

7 0
3 years ago
The zeros of a quadratic function are -7 and 3. Which of the following could be the function? Select all that apply.
vladimir2022 [97]

Answer:

Hello! Your answer would be, A)F(x)=2x^2-8x-42

Step-by-step explanation:

Hope I helped! Brainiest plz!♥ Have a nice afternoon. Hope you make a 100%! -Amelia

5 0
3 years ago
A cyclist travelled 4 miles in 15 minutes. What is her average speed in mph?
avanturin [10]

Answer:

16 Miles/Hours

Step-by-step explanation:

Average speed is the total distance covered divided by the total time

In that case we have a distance of 4 miles

Time is 15 minutes and in order to convert from minutes to hours we divide by 60 and it becomes 0.25 hours

So 4/0.25 is 16 Miles/Hours

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve<br>5(2+4m)=-2(5-10m)
    12·1 answer
  • a $45.00 purchase in Iowa total $47.70 with a tax and a $35.00 purchase in Tennessee total $37.45 with tax. which state has a gr
    6·1 answer
  • Jayson buys two baseball bats for $300 what is the unit rate per bat ​
    12·1 answer
  • An equation whose variables are polar coordinates is called a ____________
    13·2 answers
  • 1 13/15 divided by 1 2/5
    11·2 answers
  • Find the rate of change.​
    11·2 answers
  • Every day for 5 days Jack and Jill went walking. Each day Jack walked 4/5 of a mile and Jill walked 2/3 of a mile. At the end of
    14·1 answer
  • How long is 9/10 inches
    14·1 answer
  • HELP PLEASE I WILL GIVE 50 POINTS AND MARK BRAINLESS TO BEST ANSWER​
    8·2 answers
  • A recipe calls for 1/2 cup of sugar for each loaf of bread.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!