1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
13

PLEASE HELP ITS FOR A QUIZ ABOUT PLS PLS

Mathematics
1 answer:
Papessa [141]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is 3,4 I believe

You might be interested in
If sales tax is 6% and you buy a shirt for $25 how much do you owe?
Leona [35]

Answer:

26.50

Step-by-step explanation:

First we need to calculate the sales tax

25 * 6%

Changing to decimal from

25 * .06

1.50

Then we add the tax to the cost of the shirt

25+1.50

26.50

We owe 26.50

7 0
2 years ago
!!!!HELP NEEDED!!!!
Svetllana [295]

It is true that the product of two consecutive even integers are always one less than the square of their average.

<u>Step-by-step explanation</u>:

Let the two consecutive odd integers be 1 and 3.

  • The product of 1 and 3 is (1\times3)=3
  • The average of 1 and 3 is (1+3)/2 =4/2 = 2
  • The square of their average is (2)² = 4

∴ The product 3 is one less than the square of their average 4.

Let the two consecutive even integers be 2 and 4.

  • The product of 2 and 4 is (2\times4)=8
  • The average of 2 and 4 is (2+4)/2 =6/2 = 3
  • The square of their average is (3)² = 9

∴ The product 8 is one less than the square of their average 9.

Thus, It is true that the product of two consecutive even integers are always one less than the square of their average.

4 0
3 years ago
Factor x^4+2x^3−2x−1 completely
goblinko [34]
1) Factor out common terms in the first two terms, then in the last two terms
{x}^{3}(x+2)-2(x+2)

2) Factor out the common term x+2
(x+2)({x}^{3}-2)

Done!
5 0
3 years ago
Use front-end estimation to estimate the sum. 56.7 + 23.44
Reika [66]
57+23 = 80
not rounded it's 80.14
7 0
3 years ago
#6, #7, and #10 please:)
scoundrel [369]
All given xd ur welcome so ez
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the correct answer?
    6·1 answer
  • What is 5,000 x 60 x 2
    11·1 answer
  • What is the value of x
    8·1 answer
  • (25 points)
    12·1 answer
  • (10 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST)
    13·2 answers
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Can you guys help me please
    14·1 answer
  • .. pls help me....!!!!! Determine whether the point (-2,4) satisfy y&lt;3x+5,y=3x+5 or y &gt;3x+5..​
    13·1 answer
  • Trains Two trains, Train A and Train B, weigh a total of 384 tons. Train A is heavier than Train B. The
    9·1 answer
  • Given that 2x³-5x² - 4x+8 = (Ax - 1)(x-B)(x + 1) + C for all values of x, find the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!