The school originally used $20 for the purchase of the candy.
Use the formula Y=2x to find how much money is made (y) from the number of candy bars (x)
Sub in the 15 bars for t
Y=2(15)
Y=30
Therefore the school made $10, because they earned an extra $10 in comparison to the amount they bought the candy bars for, which was $20.
Hope this helps!
It would be $9 per hour all you have to do is divide 54 by 6 you get 9, unit rate is 1
I hope this helps