1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
11

10) Alex bought 2 apples and 4 pears that cost $3 each. Next, he bought a loaf of bread for $6. Write an expression that describ

es how much money Alex spent, and solve. please hurry tryna finish!!​
Mathematics
2 answers:
amid [387]2 years ago
8 0

Answer:

(2x3)+(4x3)+6=24

Step-by-step explanation:

AVprozaik [17]2 years ago
8 0

Answer:

T = a(c) + p(c) + b(c)

T = $24

Step-by-step explanation:

This equation would represent the total amount of money Alex spent. By using this equation and plugging in the individual cost of each item and how many of each item he bought, we can calculate the total cost.

T = total cost

a = # of apples

p = # of pears

b = # of bread

c = cost of each item

When you plug in the individual cost of each item and how many of each item he bought, the equation should look like:

T = 2(3) + 4(3) + 1(6)

Then using these numbers, calculate the total cost:

T = $24

If I made a mistake or missed something, please let me know

You might be interested in
What expression represents the product of 17 and 4
Evgesh-ka [11]
17 • 4 is the equation that represents the product
4 0
2 years ago
Answer this problem. 3⁄14 ÷ 2⁄7 = ?
vladimir2022 [97]

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

3/14 ÷ 2⁄7

Copy dot flip

3/14 * 7/2

We rewrite

3/2 * 7/14

Canceling a 7 from 7 and 14

3/2 * 1/2

Multiplying straight across

3*1 =3

2*2=4

3/4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Let U = {5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40)
Katen [24]

Answer:

auc=5,10,15,20,30,40

5 0
2 years ago
The cost see for manufacturing X units of a certain product is given by C equals X squared -10 X +35 find the number of units ma
Marianna [84]

9514 1404 393

Answer:

  110 units

Step-by-step explanation:

Fill in the given value and solve for x.

  c = x^2 -10x +35

  11035 = x^2 -10x +35

  11025 = x^2 -10x +25 = (x -5)^2 . . . . subtract 10 to complete the square

  x = 5 +√11025 = 5 +105 . . . . find the positive solution

  x = 110

The number of units manufactured at a cost of 11,035 is 110 units.

6 0
2 years ago
Help me with mine please I don't understand it maybe you will good luck
saveliy_v [14]
60 i think so if im wrong sorry 
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to 2 2/3 + 4 3/4 equals
    9·2 answers
  • Identify the center and intercepts of the conic section
    10·1 answer
  • Jordan has a bag of marbles and a spinner. The bag of marbles has 10 marbles in it, 6 of which are red. The spinner is divided i
    7·1 answer
  • Which describes how the parent function, f(x) = |x|, is transformed to show the function f(x) = 0.1|x – 3|?
    14·2 answers
  • If A = {1, 2, 3} and B = {1, 2, 2, 3}, is B ⊆ A? If so, is A = B?
    8·1 answer
  • How do you know that (-3/4) (-8a) + (-3/4) (-12) is equivalent to both -3/4(-8a - 12) and 6a + 9?
    7·2 answers
  • Hong made 2 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for both necklaces wa
    10·1 answer
  • 220 cm<br> 110 cm<br> 34 cm<br> 22 cm<br> What is the area of this trapezoid?<br> square centimeters
    6·1 answer
  • What is the degree form for 3n/4 radians?
    13·1 answer
  • Find the missing value.<br> (√24-√k)(√24+√k)=5
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!