1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
3 years ago
10

Help please show work

Mathematics
1 answer:
Aleonysh [2.5K]3 years ago
7 0

Answer:

C. 56.25π

Step-by-step explanation:

Circumference=15π=πd⇒d=15

Area=πr^2⇒r=d/2⇒r=7.5⇒π7.5^2=56.25π

You might be interested in
In words, what is this shape and how do you know?<br><br> (the shape is a rectangle)
Sonbull [250]

Answer: The shape is a rectangle. We know this because it has 4 corners and 4 sides. And it is a quadrilateral.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seraphina picked 120 strawberries in six hours. At this rate, how many strawberries did Seraphina pick in 4 hours?
Lyrx [107]

Answer:

80 Strawberries

Step-by-step explanation:

If she picked 120 strawberries in 6 hours

Then in 1hour she picked 120/6 = 20 strawberries

Then in 4 hours she picked 20×4 = 80 strawberries

8 0
3 years ago
Can someone please teach me how to to this<br> Item: $30 Discount: 15%
seraphim [82]

Answer:

$25.5

Step-by-step explanation:

Sure, so the total of the

Item:

30 Dollars ($)

and the discount price is

15 percent (%)

So 30 times 0.15 because 30 is the price in total and 0.15 is the percentage but in a decimal form.

30 times 0.15 equals 4.5

4.5 is the amount that 15 % equals.

30 minus (-) 4.5 because once again the total is 30 and since we have a discount price then we minus (-) the discount price by the total and you get

A total with the discount price as 25.5 Dollars or $25.5

Hope this helps ;)

5 0
3 years ago
1. A grocery store just received a shipment of 200 dozen eggs. If 12 eggs = 1 dozen, how many eggs did
melisa1 [442]

Answer:

2400 eggs

Step-by-step explanation:

12*200=2400

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: 6y + 5z + 8y – 3z
mezya [45]
Combine like terms. 6y + 8y is 14y. 5z - 3z is 2z. so the answer is 14y + 2z.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the zeros of the function. f(x) = 3x^3 - 21x^2 + 36
    11·1 answer
  • Based on the table, which best predicts the end
    6·1 answer
  • 7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
    8·1 answer
  • Hi can someone please help meee
    5·1 answer
  • Applying a scale factor of two means to do what to each XNY value in the coordinate
    15·2 answers
  • What is the volume of a cardboard box that measures 1 inch by 5 inches by 7 inches?
    15·2 answers
  • If anyone can help me solve this problem?
    10·1 answer
  • Quadrilateral PQRS is located at P (0, 1), Q (3, 2), R (4, 0), and S (1, −1). Russell and Jamie have both classified PQRS differ
    14·2 answers
  • To rent a moving truck for the day, it costs $33 plus $1 for each mile driven.
    9·1 answer
  • Explore sums of complex
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!