1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudik [331]
3 years ago
15

What is the mode for the data set 67,73,78,71,80,74,79,76,75,70,72,​

Mathematics
2 answers:
navik [9.2K]3 years ago
7 0

Answer:

0 mode .

Step-by-step explanation:

a mode is number that appears the mos in a given sequence

dusya [7]3 years ago
3 0

Answer:

There is no mode.

Step-by-step explanation:

Mode is a number that appears in a data set multiple times and their are no two numbers here.

You might be interested in
Patulong naman po. pass sa di marunong
Anna35 [415]

Answer:

Bạn không tử tế :) Đó là một trò đùa

Step-by-step explanation:

Đi qua

4 0
2 years ago
What is the first thing you need to add 1/9 + 5/6
Pavlova-9 [17]
Find the greastest common factor
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry: Write a formal proof, ASAP!!!
yulyashka [42]

{\qquad\qquad\huge\underline{{\sf Answer}}}

Here we go ~

As we can see in the figure, lines m and n are parallel to each other. so we can apply Angle pair properties ~

So,

\qquad \sf  \dashrightarrow \:  \angle1  \cong \angle2

[ they form corresponding angle pair ]

and it's given that :

\qquad \sf  \dashrightarrow \:  \angle2 \cong\angle 3

therefore, by using above information. we can conclude that :

\qquad \sf  \dashrightarrow \:  \angle1 \cong \angle3

7 0
2 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the fallowing diagram, it is shown that mEHG is a right angle, mEHF = x+ 1 and mGHF = 5x+5. Find the value of x, the numerica
GalinKa [24]

Answer:

x = 14

EHF = 15 degree  GHF = 75 degree  

Step-by-step explanation:

(x+1) + (5x+5) = 90

(x+5x)+ (1+5) = 90

6x + 6 = 90

6x = 90-6

6x = 84

x = 84/6

x = 14

EHF + GHF = 90 degree

EHF = x+1

       = 14 + 1 = 15

       = 15 degree

GHF = 5x+5

        = 14 x  5 (+5) = 70 + 5

        = 75 degree

EHF = 15 degree  GHF = 75 degree  

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain how finding 4 x 384 can help you find 4x5384. then find both products.
    9·1 answer
  • X + 43 = 50 what does "x" equal?? EXPLAIN
    14·2 answers
  • How many students were surveyed? Puzzle has 20 students
    5·2 answers
  • 3. Luke is a dog walker. He gets $12 per day for walking his neighbor's dogs. He recently snapped his surfboard and
    12·1 answer
  • The width of the rectangle shown below is 8 inches (in.). The length is 3 feet (ft.).
    13·2 answers
  • The number of gift baskets Nikki can make varies directly with the amount of time she spends making the baskets . She can make 1
    12·1 answer
  • A square has an area of 144 square feet. Select all the expressions that equal the side length of this square, in feet.
    5·1 answer
  • Please help!
    10·1 answer
  • Determine the point of intersection of the straight lines that have the equations:
    8·2 answers
  • Please Help! Show your work
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!