1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
13

Help pls i will mark u brainliest if u answer both 13 and 14

Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]3 years ago
4 0

Answer:

12: B

13: D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do you work in detail the problem below?<br><br> 2x=3x+1
natta225 [31]
2x=3x+1
First, subtract 3x from both sides to get the variable on only one side
-x=1
Now, divide -x by -1 so that it can get rid of the negative sign and so the only thing remaining on the x's side is x.
Your final answer should be: x=-1
6 0
3 years ago
15. Lily deposited $570 into her account in 15 days. Write an equation to
Aleks [24]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

To find the unit rate (How much money in one day), you have to divide the amount of money by the amount of days and 570÷15=38

8 0
3 years ago
-8r –9 &gt; -21...............
Lesechka [4]

Answer:

r < 3/2 or r < 1.5

Step-by-step explanation:

-8r - 9 > 21

-8r > -21 +9

-8r > -12

divide both sides by -8

= r < 3/2 or 1.5

6 0
3 years ago
A cylindrical can of soup has a height of 4 inches and a radius of 2 inches. What is the volume of the can? Round to the nearest
nordsb [41]

Answer:

50.29 cubic inches.

Step-by-step explanation:

Volume = 50.28571428571424

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the y intercept of f(x)=4 - 5x?
vovangra [49]

The point is on (0,4)

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Determine the unit rate of a marathon runner who travels 15/2 miles in 1/4 hour
    7·2 answers
  • Awaste management company is designing a rectangular construction dumpster that will be twice as long as it is wide and must hol
    9·1 answer
  • A local hamburger shop sold a combined total of 507 hamburgers and cheeseburgers on Thursday. There were 57 more cheeseburgers s
    10·1 answer
  • A players options are defined and limited by rules, but how and when the player makes gameplay choices are affected by the game
    13·1 answer
  • How would I solve for x?
    5·1 answer
  • Brian makes a cleaning solution using a ratio of 4 cups of water to 1 cup of vinegar. Which equation could be used to find c, th
    9·1 answer
  • write an equation in slope intercept form of the line that has the same slope as y=3x-2 and passes through the point (7,25)
    7·1 answer
  • What is 12 divided by 2/3 and why? Please help
    12·1 answer
  • Shawn bought some fruit last week, consisting of bananas and grapes. Bananas were $0.59 per pound and grapes were $1.99 per poun
    14·1 answer
  • Please help!<br> f(x)=x^2 what is g(x)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!