1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
2 years ago
13

A case of twenty-four 7.8 ounce containers of Greek yogurt costs $12.99.

Mathematics
1 answer:
Paraphin [41]2 years ago
6 0

Answer:

Cost per ounce = $0.07 (7 cents per ounce)

Step-by-step explanation:

Each container is 7.8 ounces and there are 24 of them in a case.

<u>Total weight</u> in ounce of the case is:

7.8 * 24 = 187.2 ounces

It costs $12.99 for the case, which contains 187.2 ounces. We find the cost per ounce of yogurt by dividing the total cost by total ounces in the case.

12.99/187.2 = 0.0693

Rounded to nearest cent (2 decimal places), that would be:

Cost per ounce = $0.07 (7 cents per ounce)

You might be interested in
The average person drinks 1 pint of milk a day. At this rate, how many gallons will a person drink in a leap year (366 days)...A
forsale [732]
The answer is 45 3/4
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the absolute value of 2 1/2<br><br> Write your answer as a mixed number.
Greeley [361]

Answer:

it is 2 1/2

Step-by-step explanation:

I hope this helps

6 0
2 years ago
А 65° B 45° 70°<br><br><br><br><br><br>answer this for me please​
nikklg [1K]

Answer:

"With the high level of interest in our 45-70

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
If f(x)=-x+8 and g(x)=x^4,what is (g•f)(2)?
wariber [46]
Answer:

It can be written as <span>f<span>(−8)</span></span> or <span>f<span>(3<span>(−2)</span>−2)</span></span>

Explanation:

You would substitute <span>−2</span> for the x in <span>3x−2</span> and then insert <span>3<span>(−2)</span>−2</span> for the g. You would end up with <span>f<span>(3<span>(−2)</span>−2)</span></span>, which can also be simplified to <span>f<span>(−8<span>)</span></span></span>

5 0
3 years ago
Which of the following is(are) the solution(s) to %+3)=12?
MAVERICK [17]

Answer:

if by % this sign you mean x then

x=9

Step-by-step explanation:

x+3=12

x=12-3

x=9

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A number cube is rolled two times. What is the probability that the sum of two numbers will be 9?
    8·1 answer
  • The perimeter of a square is 75inches. What is the length of one side of the square?​
    11·2 answers
  • Content://media/external/file/8717
    12·1 answer
  • A cylindrical soup can has a radius of 1.5 in. and is 4.7 in. tall. Find the volume of the can.
    9·1 answer
  • Help me assp ASAP ASAP ASAP ASAP ASAP asap
    8·2 answers
  • Mrs. Grudman bought a dishwasher at a special sale. The dishwasher regularly sold for
    12·1 answer
  • CAN ANYONE HELP ME WITH THIS
    6·1 answer
  • Expand and simplify this equation plz, 4(3x+5) - 5(8x+2)
    15·1 answer
  • Practice A<br><br> In Exercises 1-3, find the value of x. Write your answer in simplest form.
    11·1 answer
  • You have 8,640 grams of a radioactive kind of cesium. If its half-life is 30 years, how much
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!