1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
3 years ago
15

If y =-5 when x =12.5 find x when y =15

Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
6 0

Answer:

x = -37.5

Step-by-step explanation:

Set up a proportion so -5/12.5 = 15/x

Solve for x so -5x = 15(12.5) so -5x = 187.5 so x = -37.5

You might be interested in
What is the solution to the system of equations
yKpoI14uk [10]

The solution is the set of numbers that can be written in place of
all the variables and make all of the equations true.

If you're asking for the actual numbers, there's nobody in the world
who could find those without seeing the system of equations.

7 0
3 years ago
Click on the correct answer.
Margaret [11]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

i am smart

6 0
3 years ago
First answer = brainliest
nataly862011 [7]

Answer:

120 cubic cm

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Eboni ran the perimeter of the basketball court twice. The court is a rectangle with the dimension of 28 3/4 meters and 15 1/4 m
atroni [7]
If you add 28 3/4 and 15 1/4 that is half way around The court that is 44m
So all the way around would be 44m×2= 88m
And he went around twice so 88m×2=176m
8 0
4 years ago
3. Rectangle J is 6 feet wide and 9 feet long.
Furkat [3]

Answer:

No it's not!

Step-by-step explanation:

because the length (long) of J and K are totally different whereas the breadth(width) of J and K is also different which does make similar in sense

8 0
3 years ago
Other questions:
  • After all costs are split evenly, how much does Max owe Becky? Help please tysm!
    12·2 answers
  • A box contains 16 cherry fruit chews, 15 peach fruit chews, and 12 plum fruit chews. Which two flavors are in the ratio 5 to 4​
    12·2 answers
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • What is the greatest common factor for 9, 36, & 189
    7·2 answers
  • a rock that forms from cooling lava is classified as an _____. intrusive volcanic rock intrusive igneous rock extrusive metamorp
    15·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST​
    12·2 answers
  • HURRY WILL MARK BRAINLIEST
    13·2 answers
  • Do the table and the equation represent the same function ? Y=390+11(x)
    9·1 answer
  • Select the correct product for the equation 4 ×5/8 4× 4/8​
    11·1 answer
  • Do you know the answer to this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!