Answer:
3kh - 12.4h
Step-by-step explanation:
h(3k-12.4)
= h(3k) - h(12.4)
= 3kh - 12.4h
If something is 60% off, that means it is now going to be 40% of its original price because
100 - 60 = 40
To find final price multiply the percentage as a decimal by the price.
40% is 40/100 which as a decimal is 0.4
0.4 x 100 = $40
The pants will be 40 dollars.
It's 21.125 hope this works good luck ;)
Attention:THIS IS PART B <em>ONLY!</em>
First,find the unit rate.
35/2 and <em>x</em>/1
35 divided by 2 = 17.5 so the unit rate for J.K. is 17.5 pages per hour.
now,R.L.
45/3 and <em>x</em>/1
45 divided by 3 = 15 so the unit rate for R.L. is 15 pages per hour
now we need to divide 355 by 17.5 and divide it by 15.Whichever quotient is smaller,finishes the book first
355 divided by 17.5 = about 20 hrs----J.K.
355 divided by 15 = about 24 hrs-----R.L.
So,who read faster?
Answer:
y=4/5x + 2
Step-by-step explanation:
y=mx+b
find slope which is 8/10=4/5
choose a y and plug into problem