1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
15

The ratio of boys to girls in Ella’s grade is 3 to 4. The ratio of boys to girls in Minh’s grade is 4 to 5. Each grade has a tot

al of 20 girls.
How many boys are in each grade?

There are
boys in Ella’s grade and
boys in Minh’s grade.

Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]3 years ago
5 0
(20:4)x3=15 (Ellas grade)
(20:5)x4=16 (Minhs grade)
You might be interested in
A mother gives birth to a 9 pound baby. every 4 months, the baby gained 2 pounds. if x is the age of the baby in months, then y
chubhunter [2.5K]
For the equation of the line of the form y = mx + b, m is the slope of the line and b is the y-intercept which is the value of y when x is equal to zero. The slope is the rate of change of y per change in x. "y" would represent the dependent variable which is the weight of the baby while "x" represents the independent variable which is the number of months or the age of the baby in months. We calculate the slope as follows:

slope = (11 - 9) / ( 4 - 0) = 2/4 = 0.5
at x = 0, it is said that the weight of the baby is 9 lbs so the value of b would be 9.

The equation of the line would be y = 0.5x + 9
6 0
3 years ago
Hello please help me<br>(this is 6th grade math) <br>​
user100 [1]
1:4
2:8
3:12
4:16
5:20 then just graph it according to the x and y coordinates
5 0
3 years ago
Express the ratios as a fraction without reducing.
VLD [36.1K]

Answer:

A) 6/13 B) 7/40 C) 45/36 D) 37/43

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Whats a product thats between 10 and 15 that unvolves multiplication of a fraction with a whole number?
Feliz [49]

Answer:

You could do 5 1/2 times 2 because that equals 11

Step-by-step explanation:

just try numbers between 5 and 7 that are fractions by 2 :)

5 0
3 years ago
A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?
Elis [28]

Each cookie costs 2$.

We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve

12x=24     12 cookies equals 24 dollars

x=2            By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help on this one
    15·1 answer
  • I need help answering the question
    11·1 answer
  • These two parallelograms are similar
    9·2 answers
  • 2m + 8m converted to Verbal Phrase
    11·1 answer
  • Anyone understand this?
    14·1 answer
  • A signal can be formed by running different colored flags up a pole, one above the other. Find the number of different signals c
    6·2 answers
  • Pls helpp will give brainliest
    15·1 answer
  • One-half a number minus 6 is 4​
    9·1 answer
  • Simplify this expression 3(2x-6)+x.
    9·2 answers
  • OK this is another question which I need help on please please help if you can. CAUSED ME MUCH DISTRESS
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!