1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
10

For f(x)=13^x,find f(3/2)

Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]3 years ago
5 0

Answer:

  f(3/2) = 13√13 ≈ 46.872167

Step-by-step explanation:

Put 3/2 where x is and evaluate.

  f(3/2) = 13^(3/2) = 13^(1 +1/2) = 13√13

  f(3/2) ≈ 46.872167

You might be interested in
What is the factored form of 8x^2+12x
Anestetic [448]

Answer:

4x(2x+3)

Step-by-step explanation:

Since the common factor of 8x^2 and 12x is 4x, put that out and separate the distributed remaining factors.

6 0
4 years ago
Two lines passing through the point (2 , 3) intersect each other at an angle of 60° . If slope of one line is 2, then find the e
Lady bird [3.3K]

Hey there!

Same question is answered by me correctly.

You can go and check the answer link given:

brainly.com/question/25169246

<u>Note:</u>

The answer in the given link is answered by me.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to work problem out<br> -8s + 1 = 33
dezoksy [38]
First you subtract 1 from 33 then you will get 32. After divide by 8. S= 4
6 0
3 years ago
QUICK I NEED THIS ANSWER QUICKLY
Ahat [919]
It’s A. The first option. Also pls brainlist
7 0
3 years ago
Olivia takes a trip to visit her aunt who lives 120 mi. away. Olivia's car can travel 24 miles per gallon of gasoline. If gasoli
Paladinen [302]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Given that :

Aunt's distance = 120 miles

Miles per gallon of Olivia's car = 24 miles per gallon

Cost of gasoline = 3 per gallon

Cost of gasoline for the trip :

(Aunt's distance / miles per gallon) * cost of gasoline per gallon

(120 miles / 24 miles per gallon) * 3

5 * 3 = $15

Cost of gasoline for the trip = $15

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with this.
    9·1 answer
  • Your friend gave you a gift card for your birthday. You use it to buy a DVD for
    14·2 answers
  • Julissa is running a 10-kilometer race at a constant pace. After running for 18 minutes, she completes 2 kilometers. After runni
    15·1 answer
  • Shari plans to bake cherry pies and sell them for $9.50 each how much pies dose she have to sell to make $100 profit
    10·1 answer
  • -10y&lt;60 (Please solve and show work)
    6·2 answers
  • Evaluate the expression 64 divided by 4 times 10
    14·1 answer
  • A box contains 5 red balls, 6 white balls and 9 black balls. Two balls are drawn at
    15·1 answer
  • 30 POINTS. please do not guess, i will make sure you get reported for it,
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4c+ c- 2c?​
    10·2 answers
  • What is the slope-intercept form equation of the line that passes through (2, 4) and (4, 10)?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!