Answer:
$8.75
Step-by-step explanation:
You and three friends = 4 people
$35 / 4 people = $8.75
The cost of one ticket is $8.75
Hope this helps :)
"In Grade 2 and early in Grade 3, students learned to use bar models to solve two-step problems involving addition and subtraction. This is extended in this chapter to include multiplication and division.
<span>Both multiplication and division are based on the concept of equal groups, or the part-part-whole concept, where each equal group is one part of the whole. In Grade 2, students showed this with one long bar (the whole) divided up into equal-sized parts, or units. This unitary bar model represents situations such as basket of apples being grouped equally into bags." </span>https://www.sophia.org/tutorials/math-in-focus-chapter-9-bar-modeling-with-multipli
Answer:
1) 
2) 
3) 
4) 
5) 
Step-by-step explanation:
To solve each proportion, we apply cross multiplication.
Question 1:


Simplifying both sides by 5

Question 2:


Simplifying both sides by 20

Simplifying by 3

Simplifying by 2

Question 3:


Simplifying both sides by 7

Simplifying both sides by 3

Question 4:



Question 5:


Simplifying by 2, both sides

Simplifying by 8, both sides

Answer:
Each package of pen costs 2.5
Each package of marker costs 5
Step-by-step explanation:
Please refer to the attached image for explanations