Since this question is asking for the unit rate of the cost per yard of fabric, think of this as a ratio and proportions question where 2.6:8.94 = 1:x (represents the cost per yard).
To solve, cross multiply to get 2.6x=8.94
Then, solve for x and you get about $3.44 per yard
Answer:
C - The failure was a starting point for a buildup of aggression around the world.
Step-by-step explanation:
EDGE2021 :-)
Have a nice day! ;)
Answer:
$6 per hour
Step-by-step explanation:
30 for 5 hours
$6 per hour
Answer:
69.20in
Step-by-step explanation:
Given data
diagonal of the TV d= 55in
Widht of the TV w= 42 in
Hight h= ???
Applying the Pythagoras theorem
d^2= w^2+ h^2
substitute
55^2= 42^2+ h^2
3025= 1764+ h^2
3025+1764= h^2
4789= h^2
h=√4789
h= 69.20
Hence the Heigth is 69.20in
Answer:
22/24
ALL TOGETHER there is 24 donuts.
take half of 24, or 24 divided by 2, and you get 12.
so we know 12 of the donuts are vanilla with sprinkles.
then 2 had strawberry frosting and the rest had chocolate and sprinkles.
we took 12 away so we only have twelve left and if 2 of those 12 are strawberry with no sprinkles and the rest are chocolate WITH sprinkles, this means 10 are chocolate with sprinkles.
so 10 chocolate and sprinkles +12 vanilla and sprinkles=22 donuts with sprinkles out of 24 donuts total