1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
azamat
3 years ago
14

Determined be whether the solution to 32=6(1)-4​

Mathematics
2 answers:
igomit [66]3 years ago
8 0

Answer:

false

Step-by-step explanation:

32 = 6(1) - 4

According to PEMDAS (parentheses/exponents | multiplication/division | additions/subtraction), we should multiply first.

32 = 6 - 4

Now let's subtract.

32 = 2

This statement is incorrect; therefore it is not true.

Pani-rosa [81]3 years ago
4 0

Answer:

This is false.

Step-by-step explanation:

32=6(1)-4

32=6-4

32=2 -------> False

If by solving we would have got 32=32, which would make it true, then it would have been a true solution but since it was 32=2 it makes it false.

You might be interested in
The diffrence between 2 numbers is 1 and their product Is 132
il63 [147K]

Answer:

x = 12

y = 11

For any clarification, Please contact me in the comment section :)

I Hope It Helps .

Step-by-step explanation:

Let -the-unkonown- numbers-be-x-and-y \\x-y = 1       (1)\\xy = 132    (2)\\Make-x-subject-of-formula-in-equation1 \\x = 1+y\\Substitute , 1+y  for- x -in -equation ,2\\y(1+y) = 132\\y + y^{2} =132\\y^{2} +y-132=0\\Solve- the-quadratic-equation.\\y = 11\\substitute- 11 -for- y- in- equation -1- 0r- 2\\x -y = 1\\x-11 = 1\\x = 1+11\\x = 12

6 0
4 years ago
Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning. Oregano costs $4 per ounce, and ga
Dovator [93]

Answer:

y = $6

Step-by-step explanation:

In the image below, the table of your question is attached

Based on the information presented in the table.

1 ounce of oregano costs $4

Because there are 4 ounces, this means that

x = 4*($4) = $16

1 ounce of garlic powder $3

Because there are 2 ounces, this means that

y = 2*($3) = $6

Total cost of the ingredients  =  x+y = 22 $

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Imagine that we put a raisin cake into the oven, with each raisin separated from the others by 1 cm. an hour later, we take it o
wariber [46]

Answer:

All raisins would be moving away from you at the same speed, without any dependence

Step-by-step explanation:

As you can see in the graph it is irrelevant if they are on one side or another of the cake since you would see everyone moving away from you at the same speed since the cake must undoubtedly expand to establish a distance of 3cm between the raisins .

Note: It should be understood that the dough should be uniform and the ideal cooking conditions for a standard cake

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sing scientific notation, what is the solution to (2.82 * 104) * (3.1 * 103)?
IrinaK [193]

Answer:

8.742 \times {10}^{7}

7 0
3 years ago
Dennis wants to save $189 for a trip to an amusement park. He sets aside $14 of his allowance at the end of each week. How many
Butoxors [25]

Answer:

x = 13.5 weeks

Step-by-step explanation:

Since he wants to save $189 in total, that will be on one side of the equation by itself. You have to set this up in a y = mx + b equation. The y will be the 189. Since the word "each" goes with the number 14, that will be your m value. There is no value for b.

189 = 14x is your equation. The only step after setting up the equation is to divide 189 by 14. This gives you 13.5. Dennis will have to save up for 13.5 weeks.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution to the system of equations?<br><br> y = 2x – 3.5<br><br> x – 2y = –14
    12·1 answer
  • How do you write 208,000,478 in expanded form
    9·2 answers
  • Solve for w in the proportion.
    12·1 answer
  • What is the sum of the interior angles of the polygon shown below?
    14·1 answer
  • Plz help 2minutes before class
    5·2 answers
  • True or False? (2,-2) is the solution to the system of equations.
    14·1 answer
  • Determine the range of values of k such that the equation x²-4kx+4k²+5k+7 = 0 has real roots. ​
    10·1 answer
  • One page of a petition can hold p signatures. You were able to get 4p+5 people to sign the petition. Your friend was able to get
    14·1 answer
  • Martin would like to start training to run a Martin the first week he runs a total of 15 miles he would like to run 30% more mil
    12·1 answer
  • Fayzansabeel is a very brainly user!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!