1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
3 years ago
9

A cyclist travelled 4 miles in 15 minutes. What is her average speed in mph?

Mathematics
1 answer:
avanturin [10]3 years ago
8 0

Answer:

16 Miles/Hours

Step-by-step explanation:

Average speed is the total distance covered divided by the total time

In that case we have a distance of 4 miles

Time is 15 minutes and in order to convert from minutes to hours we divide by 60 and it becomes 0.25 hours

So 4/0.25 is 16 Miles/Hours

You might be interested in
Solving systems by elimination with multiplication: 8x+7y=20 and 4x-4y=-20
borishaifa [10]
If you put 0 in the place of x or y, which every one you choose, it will cancel it or and you can just divide the number next to it by the answer (-20, 20). Take it one step at a time, don't try to do both at the same time.
3 0
3 years ago
Can ya'll Identify the unit rate in the graph
Alex Ar [27]

Answer:

1 to 0.99 cents

Step-by-step explanation:

Always look for the number one and compare it to the other number and that is usually the unit rate.

7 0
3 years ago
Someone please help me!​
ziro4ka [17]

Answer:

12. DE

13. DE

14. BE

15. DE

16. BC

Step-by-step explanation:

A midsegment is a line drawn across a triangle from one side to another that is parallel to the third side. It is also half the length of the parallel side. Here it is called DE.

7 0
3 years ago
If 3 3/4 pounds of candy cost $20.25, how much is 1 pound of candy
Nina [5.8K]
3 and 3/4lb=20.25
what you should do is divide both sides by 3 and 3/4 but that isnt nice

convert 3 and 3/4 to improper
3 and 3/4=3+3/4=12/4+3/4=15/4
15/4lb=20.25
times 4/15 to both sides (15/4 times 4/15=60/60=1)
1lb=81/15
1lb=5.4

answer is
1lb=$5.40
5 0
3 years ago
How about this one. can.an expert help
Anarel [89]

To find the answer for the second question, add £114.00 to £150. This adds up to £264.00.

Then, divide £264.00 by 96 slices.

Your answer is £2.75 per slice.

If you have any further questions feel free to ask.

Hope this helps.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is DC if AC = 10 cm, BC = 6 cm, and EC = 12 cm? using the options below
    15·2 answers
  • (27x4 - 18x3 + 9x 2) = 3x<br> Answer ASAP
    13·1 answer
  • What is the value of the expression 8.3 × 104 − 2.5 × 103 − 1.9 × 104 written in scientific notation?
    12·2 answers
  • For Pi Day, Matt noticed that there were three pies that were left untouched. In addition, another 4 slices o pizza were uneaten
    10·1 answer
  • Add the product of 5 and 6 with the product of 3 and 7
    8·2 answers
  • What are the mensure of 1 angle and 2 angle? Show ur work or explain
    11·1 answer
  • Please help, will mark brainliest .
    7·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the linear system?
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7B2%7D%5E%7Bm%7D%20%20%3D%20n%20" id="TexFormula1" title=" {2}^{m} = n " alt=" {2}^{m} =
    8·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> This is the last question I don’t get
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!