1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
3 years ago
6

a bag of popcorn contains 483 calories and serves 3.5 people. show how many calories are in each serving.

Mathematics
1 answer:
Fiesta28 [93]3 years ago
4 0

Answer:

There are 138 calories in each serving.

You might be interested in
Members of the theater club sold tickets for the spring
Tpy6a [65]

so basically what i was thinking of was they sold them in the spring

8 0
3 years ago
Select all names that apply to the Number <br> √4
never [62]

Answer:

\sqrt{4}  = 2

Step by step explaination:

\sqrt{4}   \\  =  \sqrt{ {2}^{2} }  \\  = 2

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Tia and Tom are making cupcakes. They need 3/4 a cup of flour and 1/3 cup of butter per batch. If they have 4 1/4 cups of flour
expeople1 [14]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A 9-foot roll of waxed paper costs $2.16. What is the price per inch?
Mama L [17]

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

$2.16/9=$0.24 per foot

$0.24/12=$0.02 per inch

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many pounds of raisins were in her supply when she started?
sp2606 [1]

Answer:

i think it's 15 because if you use 5 and you have to do it by 3 it should be 15

8 0
3 years ago
Other questions:
  • a national park charges $26 per adult and $16 per child for rafting down one of their two rivers. Write an algebraic expression
    6·1 answer
  • polygon P'Q'R'S'T' shown on the grid below is an image of polygon PQRST after dilation with a scale factor of 3, keeping the ori
    12·1 answer
  • on Saturday a bakery sold 6 cakes and several cupcakes a bakery made a total of 165 if Case sell for $12 each and cupcakes sell
    13·2 answers
  • I need help please take all my points if u help me. THANK YOU!!!
    12·1 answer
  • Daniel had $25 to spend at the fair. If the admission to the fair is $4 and the rides cost $1.50 each, what is the greatest numb
    7·1 answer
  • Evalute x divided by 80 for x = 8/9 , Thankss!!!!
    6·1 answer
  • The graphs of f(x) =-2x and g(x)=(1/2)^z are shown
    14·1 answer
  • (1.1/1.2: Interpolating polynomials) Say we want to find a polynomialf(x) ofdegree 3,f(x) =a0+a1x+a2x2+a3x3,satisfying some inte
    15·1 answer
  • If tan 0 = -5, find the cot 0
    13·1 answer
  • HELPPP ME PLEAASSEE.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!