1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
11

mr williams is making punch for his class party. the recipe he is using says to mix 3 cups pineapply juice, 7 cups mango juice a

nd 5 cups sprite in order to make 12 servings of punch. If Mr. Williams makes 72 servings of punch, how many cups of punch will have?
Mathematics
1 answer:
maksim [4K]3 years ago
8 0
Divide 12 by 72. this equals 6. then multiply. 7x6=47 3x6=18 and 5x6=30 there we go!
 
You might be interested in
If Bob The Baker can bake 12 pies in 8 hours, how many pies can he bake in a day (Hint: How many hours are in a day?
shusha [124]
He can make 36 pies in a day because there are 24 hours in a day and
24/8=3
3•12=36
6 0
3 years ago
A four pack of batteries cost 5.16 at this price what is the cost of
Genrish500 [490]

Answer:

1.29 for 1 pack

Step-by-step explanation:

5.16/4=1.29

7 0
3 years ago
B. Why does using FOIL on polynomial expressions match so closely to integer
Anastasy [175]
FOIL is a mnemonic rule for multiplying binomial (that is, two-term) algebraic expressions.
FOIL abbreviates the sequence "First, Outside, Inside, Last"; it's a way of remembering that the product is the sum of the products of those four combinations of terms.

For instance, if we multiply the two expressions
(x + 1) (x + 2)
then the result is the sum of these four products:
x times x (the First terms of each expression)
x times 2 (the Outside pair of terms)
1 times x (the Inside pair of terms)
1 times 2 (the Last terms of each expression)
and so
(x + 1) (x + 2) = x^2 + 2x + 1x + 2 = x^2 + 3x + 2
[where the ^ is the usual way we indicate exponents here in Answers, because they're hard to represent in an online text environment].

Now, compare this to multiplying a pair of two-digit integers:
37 × 43
= (30 × 40) + (30 × 3) + (7 × 40) + (7 × 3)
= 1200 + 90 + 280 + 21
= 1591

The reason the two processes resemble each other is that multiplication is multiplication; the difference in the ways we represent the factors doesn't make it a fundamentally different operation.
7 0
3 years ago
Udent
vitfil [10]

Answer:

B ; C ; D

Step-by-step explanation:

Number of faces on a number cube = 6

Sample space = (1, 2, 3, 4, 5, 6)

P(1 then 0)

P(1) = 1/6 ; P(0) = 0

P(1 then 0) = 1/6 * 0 = 0

P(even number then odd number) :

P(even number) = 3/6 = 1/2

P(odd) = 3/6 = 1/2

P(even number then odd number) = 1/2 * 1/2 = 1/4

P(6 then 2) :

P(6) = 1/6 ; P(2) = 1/6 = 1/2

P(6 then 2) = 1/6 * 1/6 = 1/36

P(even number then 5) :

P(even) = 3/6 = 1/2

P(5) = 1/6

P(even number then 5) = 1/2 * 1/6 = 1/12

P(odd number then 2) :

P(odd) = 3/6 = 1/2

P(2) = 1/6

P(odd number then 2) = 1/2 * 1/6 = 1/12

7 0
3 years ago
After a 15% reduction, the sale price of a car is £13175. What was the
OlgaM077 [116]

Answer:

<u>The original price of the car was 11198.75</u>

Step-by-step explanation:

Hope it helps!

6 0
1 year ago
Other questions:
  • One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. If you need two gallons, which store s
    6·2 answers
  • Which equation illustrates the Multiplicative Inverse Property? A. 0 • 16 = 0 B. 1(48) = 48 C. 3 • (1/3) = 1 D. 9(1 + 0) = 9(1)
    8·1 answer
  • 14. Mrs. Drew wants to build a square sandbox
    11·1 answer
  • The base of an isosceles triangle is 2 cm. The perimeter of the triangle is 10 cm.
    7·1 answer
  • Suppose Đ1 and Đ2 are known to be complementary. If mÐ1 = 20, then mÐ2 =
    7·1 answer
  • Can someone help me, please and thank you? I'll give BRAINLEST to the person who gets it right!!! Please have explained how to g
    13·2 answers
  • Please help me with this question about finding surface area
    9·1 answer
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • Angles of triangle sand explain how u got each question and answer pls ! ((:
    8·1 answer
  • So if bob spilt 5.9 milk in a cup how much milk does he have
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!