1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
3 years ago
15

What is the number in standard form 4.9 x 10 by the 8th power

Mathematics
1 answer:
tatuchka [14]3 years ago
7 0
490,000,000 the answer to the question
You might be interested in
PLZ I NEED HELP ILL GIVE YOU BRAINLIEST IF YOU HELP MEE
den301095 [7]
In the box at the top, it would be 8.
The boxes that are side by side would be 85+40.
the box all the way at the bottom would be 125
6 0
2 years ago
A ruler is 12 inches long.what is the length of this ruler in centimeters
lawyer [7]
I think it is 30.48 because i looked it up 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the ordered pair solution for this system of equation X+y=8<br> Y=x-3
Korvikt [17]

Answer:

(5.5, 2.5)

Step-by-step explanation:

Plug in X and Y and guess is how I did it

6 0
3 years ago
Write as a decimal fraction of a cm (a) 5 mm (b) 8mm
lys-0071 [83]
1 mm = 0.1 cm

(a) 5 mm

5 × 0.1 = 0.5 

Fraction :- 5/0.5
5 ÷ 0.5 =10
Decimal:- 10

(b) 8 mm

8 × 0.1 = 0.8

Fraction:- 8/0.8
8 ÷ 0.8 = 10
Decimal:- 10
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the year 2000, there were 5,000 people living in the town of Clairmont. By 2010, the population had grown to 5,600. What is t
kiruha [24]
I believe the answer is c ,BECAUSE... to find the change you take 5000 multiply it by the numbers that if aded would equal 5600 and 5000 times .12= 600, 5000 +600= 5600 hence the number of population in 2010.
 hope I helped 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need the answer to 15x+1=y. I need to find x.
    12·1 answer
  • If 2x+4=10 , then x=3
    9·2 answers
  • Given that ∠XQR = 180° and ∠LQM = 180°, which equation could be used to solve problems involving the relationships between ∠MQR
    14·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • Find the area of the following composite figure​
    12·1 answer
  • I don't understand Which of the following expressions is equal to m4?
    6·1 answer
  • IREADY MATH LEVEL G<br><br> HELP ASAP DUE AT 11:59!!
    12·1 answer
  • If x = 5, find the value of (x+3)²​
    9·2 answers
  • Please help i need answer and explanation.
    11·1 answer
  • Please help with this question.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!