1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
3 years ago
11

What is the value of x in the equation 2x – 9= x?

Mathematics
2 answers:
sertanlavr [38]3 years ago
4 0

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

2x - 9 = x

2x - x = 9

x = 9

dlinn [17]3 years ago
3 0

Answer:

The correct answer is 9.

Step-by-step explanation:

2x – 9= x <----- Here is the original problem.

2(9) – 9 = 9 <----- Replace the variables.

18 - 9 = 9 <----- Simplify the multiplication.

9 = 9 <----- This is a true statement.

Therefore, the correct answer is 9.

Hope this helps! :D

You might be interested in
Your family gives you $5,000 as a college graduation present. You are about to start paying off $50,000 in student loans at a 4
allochka39001 [22]
Monthly Payment: $288.88 ($289)
Total Amount Paid: $52,000
5 0
3 years ago
Need some help :
kondor19780726 [428]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A recipe for cookies requires 2/3 cup of butter.Rama wants to make 3/4 of the recipe.how many cups of butter does she need to us
notsponge [240]
1 recipe = 2/3 cup of butter.

3/4 recipe = 3/4 x 2/3 = 1/2 cup of butter

Answer: 1/2 cup of butter
5 0
3 years ago
Regular dodecahedron with s= 2 times the square root of three and a = 2.4
slega [8]
I don't understand the question

5 0
3 years ago
If you and a guy have been arguing lately and he’s friends with your ex best friend and she tried to get him to break up with yo
sashaice [31]

Answer: leave him

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert 100 USD to rubles. Use exchange rate, where 1 USD equals 32.5 rubles.
    15·2 answers
  • There are 11 balls numbered 1 through 11 placed in a bucket. What is the probability of reaching into the bucket and randomly dr
    15·1 answer
  • Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound?
    9·1 answer
  • Solve the compound inequality:<br>2x-8≥4 or 8x+7&lt;15
    8·1 answer
  • Course Activity: Sides and Angles of Congruent Triangles Part C Measure the lengths of the sides of ∆ABC and its three images an
    7·1 answer
  • The slope of line parallel to the line y = 9x + 14 is
    13·1 answer
  • A nurse sees 24 patients in 6hrs. At this rate, how many patients will the nurse be able to see in an 8-hour period?
    7·1 answer
  • -3xy-x²y²+1 is evaluated when x=-1 and y=-1 , then what is the exact value ?<br>​
    5·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • A 60 ounce glass bottle of juice sells for $4. 20 while a 1. 5 liter of the same juice sells in a plastic bottle for $3. 6. Comp
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!