1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
3 years ago
12

A girl has 11 coins in dimes and quarters. Their value is $1.55. How many quarters does she have?

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
3 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

pretty simple if she has 8 it wouldnt make sense

5 that means shell have 6 simed with $1.25 worth of money

sooooooooo yeah

You might be interested in
Is y=2^x -15 a linear equation
enyata [817]
No, it’s not a linear equation.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppppp lol idk what I’m doing
swat32

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Step 1: Translate word to math

"Five" = 5

"times" means multiplication

"a number" = <em>n</em>

"plus" means addition

"3" = 3

"is" means equal

"12" = 12

Step 2: Set up equation (combine)

5n + 3 = 12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 2/3(9+x)=−5(4−x).
Lemur [1.5K]

Answer:

the answer is x=6

Step-by-step explanation:

hoped I helped

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your class is learning to tie knots. Each student needs a piece of rope that is 38 yard long. How many yards of rope are needed
djyliett [7]
38 yard piece for each student and there are 16 students:

38*16=608

608 yards needed for your class
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The mass of Earth is about 6 X 1024
storchak [24]

Answer:

81

Step-by-step explanation:

To do "how many times greater" problems, you divide.  Think how you would answer this:  How many times greater is 48 than 6?  Dividing the larger 48 by the smaller 6 gives 8.  48 is 8 times greater than 6.

Do the same thing for these two masses.

6 x 10^24 divided by 7.4 x 10^22 is about 81.

The attached image shows a TI-83 display.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A real-world problem problem to represent 10x + 40 = 100
    15·1 answer
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Any of these questions will be ok
    5·1 answer
  • A square patio has an area of 168 square feet how long is each side of the patio to the nearest 0.05
    8·1 answer
  • 5x^3-7x^2-45x+63<br> Rational zeros?
    10·1 answer
  • _y-2x-2 help pls I will give brainlist!!!
    9·1 answer
  • 20 divide ( 4 + 1) x 2
    11·2 answers
  • Help me with this please
    10·1 answer
  • PLEASE HELP THANKS.
    5·2 answers
  • How many positive three-digit integers have the hundreds digit equal to 7 and the units (ones) digit equal to 1?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!