1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
2 years ago
15

Simplify. 1.25x+7−3x−4+x _____ x + ______

Mathematics
2 answers:
skad [1K]2 years ago
8 0

Answer:

:)

Step-by-step explanation:

ta da, hope this is what you're looking for

pantera1 [17]2 years ago
5 0

Answer:

0.75x+3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Fill in the missing numbers in these equation <br> (-2) . (-4.5)= ? <br> ?=
Nina [5.8K]
9
Multiplying two negatives makes it positive.
5 0
2 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
a parking garage charges $2.50 base free plus an hourly rate of $4.00. If you hve most $12.50 how many parking you can​
snow_lady [41]

Answer: 2.5 hours or 2 hr and 30 min

Step-by-step explanation:

We can set up an equation to find how many hours you can park.

2.5+4x=12.5

The 2.5 comes from the base fee. The 4x is the hourly rate, where x is hours. The 12.5 is the total amount of money you have.

Since we have our equation, we can solve for x.

4x=10

x=2.5

You can park for 2.5 hours, or 2 hours and 30 min.

7 0
3 years ago
14. Mr. Feo is paid semimonthly. His annual salary is $74,153. What is his semimonthly salary, rounded to
cupoosta [38]

Answer:

3,089.71

Step-by-step explanation:

divide 74,153 by 12 and by 2

5 0
3 years ago
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Arlecino [84]

Answer:

In addition to its sweetness, maple sap has certain amino acids and other compounds that provide that unique maple syrup taste – once it is boiled down and finished. Maple sap as it exits a maple tree is a clear, watery substance with only a trace of sweetness. ... These species often produce the sweetest sap.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A school playground is in the shape of a rectangle 500 feet long and 100 feet wide. If fencing costs $12 per? yard, what will it
    5·1 answer
  • I eat 2 spoons of nuts every day for a week. Then I eat 3 spoons for the following w weeks. How many spoons did I eat on average
    15·1 answer
  • Question 1 of 5
    7·1 answer
  • 11.
    6·1 answer
  • Which statements are true? Check all that apply. All rectangles are squares. All rhombi are parallelograms. All squares are rhom
    5·1 answer
  • What is the solution to the system of equations y=x+4 and y=-4+x
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME ON THE BOTTOM QUESTION PLEASE DONT PLAY AROUND
    8·2 answers
  • An African elephant weighs 2 tons. How many pounds are in a herd with 26 elephants?
    7·2 answers
  • What number is one hundred times greater than 3,489​
    5·2 answers
  • ALGEBRAIC EXPRESSIONS AND EQUATIONS
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!