1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
7

Data collected in a survey:

Business
2 answers:
Wewaii [24]3 years ago
6 0
Answer choice C. is the best one
Andre45 [30]3 years ago
6 0
The correct answer is c
You might be interested in
In the year prior to going public, a firm has revenues of $20 million and net income after taxes of $2 million. The firm has no
Andru [333]

Answer:

peeeeeeepeeeeeepoooooopooooo

Explanation:

pewdiepie yo wassup is the distributor for me and I can come up to that point of the amount I will be doing m and the 66 week will invite you have the opportunity for the best of all time back side and kamil only for a few days to make sure you have your favourite food and food in your own garden area and the server will come to know about your sum and kamil and you can see fakree in a prank or a new channel on your own and kamil has been on his UE since his id and his first video in a year I have to say sorry to the bank and his wife and the rest is a very 777 month old version do not have 6AM 6 or not the other did you call it was yummy but not too good for the price of a prank or somethings else's today before seven instagram accounts restaurant's Instagram and smallville size bar with me and my friends in my house

8 0
3 years ago
When price decreases, quantity increases. Price elasticity of demand measures how much ________.a. The price decreasesb. The pri
erastova [34]

Answer:  

Price elasticity of demand measures how much the quantity increases when price decreases.

Explanation:

Price elasticity is the percentage change in the quantity demanded, divided by the percentage change in the price.

If the percentage in the change in the quantity demanded is bigger than the percentage in the change of the price we talk about elastic demand.

If the percentage in the change in the quantity demanded is smaller than the percentage in the change of the price we talk about inelastic demand.

And if he percentage in the change in the quantity demanded is excatly the same than the percentage in the change of the price we talk about unit elastic demand.

6 0
3 years ago
Why does the increased demand for more service make product management more difficult?
Rama09 [41]

Answer:

One of the hardest challenges in product management is getting people aligned—especially if they have different reporting lines and objectives. Here it helps to remember that our job is not to have all the answers—but to ask the best questions.

Explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Anyone know the answer to this one?
balu736 [363]

it looks to me that the answer could be C

Explanation:

it may be C

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Nike _________________ its products in foreign countries, where labor is cheap and production sites are owned by other companies
    10·1 answer
  • If during the signing appointment the borrower divulges that the property being financed is an investment property, while the lo
    12·1 answer
  • Shannon has been a member of her school's news paper club for two years and attends writing workshops in her free time.Witch car
    13·1 answer
  • Which of the following is a guideline for managers to evaluate employees?
    15·1 answer
  • Clark’s Landscaping bills customers subject to terms 3/20, n/60.
    7·1 answer
  • If the cost of producing orange juice​ increases, the equilibrium price of orange juice will​ ________ and the equilibrium q
    11·1 answer
  • Widgeon Co. manufactures three products: Bales, Tales, and Wales. The selling prices are $55, $78, and $32, respectively. The va
    14·1 answer
  • Suppose Amy currently allocates 25% of her portfolio to a diversified group of stocks and 75% of her portfolio to risk-free bond
    15·1 answer
  • The president of a consulting firm wants to minimize the total number of hours it will take to complete four projects for a new
    9·1 answer
  • What structure is one of the most common types because it separates the specialized knowledge of each functional area through ho
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!