It is D if u did the math right
It is called a long ton which is 2,240 pounds where a ton is 2,000 pounds.\
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
19 students per teacher and 10 students per tutor
Step-by-step explanation:
To find the amount of students per teacher and per tutor you have to divide
95 students /5 teachers
19 students per teacher
40 students /4 tutors
10 studetns pet tutor
2+2= 4
Easy Peary leman squeaky
Good