1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
2 years ago
13

8tbsp. 2tsp. x 15 _________

Mathematics
1 answer:
uysha [10]2 years ago
3 0
The answer is 130 tablespoons
You might be interested in
Please Help Will Mark Brainliest
bearhunter [10]

Answer:

the way i put these numbers is the way the numbers go on the chart

15  25  25  65

10  5   20   35

25  30 45  100

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
When Mr. P. drinks an 8-ounce glass of cola, how many teaspoons of sugar is he consuming if one teaspoon of sugar provides 4 gra
natta225 [31]

The number of teaspoons of sugar that Mr. P. consumes is = 56.7 teaspoons.

<h3>Calculation of total sugar quantity</h3>

The total amount of cola taken is 8-ounce

To covert ounce to grams , the following is carried out;

1 ounce =28.35g

8 ounce = X

Xg = 8 × 28.35

X = 226.8g

But one teaspoon = 4 grams

X teaspoon = 226.8g

cross multiply to solve for x

X = 226.8g/ 4

X = 56.7 teaspoons

Therefore, the number of teaspoons of sugar that Mr. P. consumes is = 56.7 teaspoons.

Learn more about multiplication here:

brainly.com/question/10873737

4 0
2 years ago
How to make a circeldiagramm
lys-0071 [83]
Make a circle and then another circle. There should be a oval in the middle. 
Like this:
 https://docs.google.com/drawings/d/10jIdkQW5rnxfDS9T2WeqkwRTvl92oJsYkXVLj8Zn6hU/edit



4 0
3 years ago
(20m + 3) - (7 m - 5)<br> Find the difference
DedPeter [7]
20m-7m= 13m
3--5=8
13m+8
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of X and the value of Y. <br> (10 POINTS)
Ganezh [65]

sin 45 = opp/hyp

sin 45 = 4 / y

y = 4/sin 45

y = 4 /((sqrt2)/2)=4* sqrt(2)


tan 45 =opp/adj

tan 45 = 4/(x-3)

1 = 4/(x-3)

x-3 = 4

x=7


B

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls do 2 questions NOW for brainlest
    13·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Tyler painted a wall with a length of 28 feet and a width of 12 feet in 5 1/4 hours.
    11·2 answers
  • If x+20+ 35 = 180 so x = ?<br><br><br><br><br><br> a) 130<br> b) 25<br> c) 125<br> d) 100
    9·2 answers
  • Solve the equation.
    5·2 answers
  • Pls help me I’ll make u brainly
    7·1 answer
  • You have $10. If you and 3 of your friends want to go to the movies, what does the ticket price need to be for you to be able to
    8·1 answer
  • PLEASE HELP! 50 POINTS
    11·1 answer
  • Cindy received a bank statement reporting the recent changes to her
    8·2 answers
  • 2а + 20 = -3а - 5 pls help
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!