1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maksim231197 [3]
2 years ago
13

Can anyone help me please?

Mathematics
2 answers:
Bezzdna [24]2 years ago
3 0

Answer:

A' (-6, 4)

B' (2, 2)

C' (-2, -2)

Step-by-step explanation:

Multiply each number by 2.

Julli [10]2 years ago
3 0
Multiply each number by 2
You might be interested in
Choose the answer that represents the product below as an expontential
kirill [66]

Answer:

I am pretty sure its b

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
Solve the equation 23(9+x)=−5(4−x).
NemiM [27]

Answer:

x= -\frac{277}{18}

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A student charges twenty dollars per hour to type college papers. The student's average typing speed is fifty words per minute.
coldgirl [10]

Answer:

The student should charge $210 for typing the paper ⇒ answer C

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The rate of the student's typing is 50 words per minute

- The students charges twenty dollars per hour to type the college

 papers

- There is a paper contains 31,500 words

- We want to now how much the student should charge for it

* At first lets find his rate per hour

∵ 1 hour = 60 minutes

∴ 1 minute = 1/60 hours

∵ His rate = 50 words / 1 minute

- Lets change the minute to hour

∴ His rate = 50/(1 × 1/60) = 3000 words per hour

* Lets find the time he needs to finish the paper

∵ The paper contains 31,500 words

∵ Time = The number of words ÷ his rate of typing

∵ his rate is 3000 words per hour

∴ Time = 31,500 ÷ 3000 = 10.5 hours

∴ He needs 10.5 hours to finish the paper

∵ He charges $20 per hour

∵ The time to finish the paper is 10.5 hours

∵ The price of typing the paper = the charge per hour × number

   of hours

∴ The price of typing the paper = 20 × 10.5 = 210

∴ The student should charge $210 for typing the paper

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A scuba diver descends from the surface at a rate of 38 feet per minute
Bezzdna [24]
38+38+38=114 Hoped this helped
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Round fraction 3 3/2 to nearest whole number
    5·1 answer
  • 16-2t=5t+9 any answers
    10·2 answers
  • A house cost $120,000 when it was purchased. The value of the house increases by 10% each year. Find the rate of growth each mon
    15·1 answer
  • please help me! really fast I want to se my friends and I don't finish this in 10 minus I will not :C
    14·2 answers
  • How long would the string be in meters if it is 120 centimeters
    5·1 answer
  • How are unit circle and trigonometric functions related?
    15·1 answer
  • Como podríamos saber cuantos camellos le corresponden a cada hermano en realidad
    6·1 answer
  • Express 82 kilometers per hour in miles per hour
    10·1 answer
  • Tell whether each number is rational or irrational.<br> 3.525252...<br> Rational<br> Irrational
    12·1 answer
  • The area of a square is 225cm². On the map drawn to scale 1 : 3 find the area of the square​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!