1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
3 years ago
9

Find the value of 2abcosC.

Mathematics
2 answers:
Strike441 [17]3 years ago
6 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

a=2

b=2

c=1

2ab cos C=a²+b²-c²=2²+2²-1²=4+4-1=7

Mazyrski [523]3 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Given

a² + b² - 2abcosC = c² ( subtract c² from both sides )

a² + b² - c² - 2abcosC = 0 ( add 2abcosC to both sides )

a² + b² - c² = 2abcosC

Here a = 2, b = 2, c = 1 , then

2² + 2² - 1² = 2abcosC

4 + 4 - 1 = 2abcosC , then

2abcosC = 7 → C

You might be interested in
What is the type of tax paid when you buy a new pair of blue jeans?
Firlakuza [10]

Answer:

It's sales tax I believe

5 0
3 years ago
Ray is buying some ginger roots to brew some fresh ginger ale. The price of the ginger roots is G, and Ray has a coupon for 10%
Phantasy [73]
90% of the full price of ginger
8 0
3 years ago
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
melisa1 [442]
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19

So the unit rate in your question is $0.19 

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 91+39 ?
KIM [24]

Answer:

130

Step-by-step explanation:

i think

5 0
3 years ago
If the annual property tax is $2400.What is the monthly property tax?
anygoal [31]

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

$2400÷12=$200.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use an area model to solve. 2 2/3 x 1 1/3?
    7·2 answers
  • Which inequality represents the graph below
    10·1 answer
  • Oliver uses the gcf and the distributive property to rewrite this summer 64+96
    9·1 answer
  • Solve by using area model
    15·1 answer
  • The drawing has a scale of 2/5in = 4ft. What is the actual length of a bus
    15·1 answer
  • Please help me with this question, its in the picture :)
    13·1 answer
  • A student is solving the equation 4^x–1 = 64^x+3.
    12·2 answers
  • Please help me with this question!
    14·1 answer
  • The owner of a ski resort estimates that a new 4-person ski lift will cost $5,500,000. The owner begins making payments on March
    7·1 answer
  • Find the solution set the this inequality 2x -3 > 2x-5/2
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!