1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
11

How do you differentiate y = 3x3 - 2x-4

Mathematics
1 answer:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
7 0

Answer:

y' = 9x^2 + 8x^-5

Step-by-step explanation:

General Principle

y' = ax^b

y' = a*b * x^(b-1)

Solution

3x^3 = 3*3x^(3-1)

3x^3 = 9x^2

-2x^-4  = -2*-4 x ^(-4 - 1)

-2x^-4 = 8 x ^-5

Answer

y' = 9x^2 + 8x^-5

You might be interested in
Find the difference or type impossible [9 -1] [4 3] [2 -3] [5 0]
IrinaK [193]

The difference based on the numbers given is -80.

<h3>How to compute the difference?</h3>

The information given illustrates that the difference will be:

= (9 - 1) - (43) - (2 - 3) - 50

= 8 - 43 - (-1) - 50

= 8 - 43 + 1 - 50

= -80

Therefore, the difference or subtraction among the numbers given is -80.

Learn more about difference on:

brainly.com/question/148825

#SPJ1

3 0
1 year ago
Please help me solve for the value of x
love history [14]

Step-by-step explanation:

hope i helped pleae mark brainliest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
10
lina2011 [118]

Answer:

5/14

Step-by-step explanation:

5 + 9 = 14- so our denominator is 14

Theres 5 milk chocolates, so the probability is 5/14

I hope this helped, please mark Brainliest, thank you !!

4 0
3 years ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If h= 11 units and r=4 units then what is the approximate volume of the cone
muminat

Answer:

V≈184.31

Step-by-step explanation:

V=πr2h

3=π·42·11

3≈184.30677

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many unit cubes be stacked when used to measure volume
    13·1 answer
  • Urgently NEED these questions answered!!!!!
    12·1 answer
  • -10 + -5 HEEEEEEEEEELP
    8·2 answers
  • Given an equilateral triangle with two vertices located at (-8, -5) and (3, 7), what is its perimeter?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP FAST Its in the photo below
    7·1 answer
  • Does this look correct????? I have math tomorrow if it’s not then can you like step every step out to help me? The picture is be
    5·1 answer
  • Drag the point A to the location indicated in each<br> scenario to complete each statement.
    11·1 answer
  • Which of the following is an equivalent representation of 2^-4 ?
    5·1 answer
  • What is the value of h?
    7·1 answer
  • I’ll give brainliest
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!