1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliina [53]
3 years ago
14

Solve for X!! I’ll give BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
kherson [118]3 years ago
7 0

Answer:

If i'm not mistaken the answer is X= 1

Step-by-step explanation:

hope this helps

You might be interested in
13. Find a cubic function with the given zeros. 7, -3, 2
emmainna [20.7K]

\bf \begin{cases} x=7\implies &x-7=0\\ x=-3\implies &x+3=0\\ x=2\implies &x-2=0 \end{cases}~\hspace{7em}(x-7)(x+3)(x-2)=\stackrel{y}{0} \\\\\\ (x^2-4x-21)(x-2)=y \\\\\\ x^3-4x^2-21x-2x^2+8x+42=y\implies x^3-6x^2-13x+42=y

5 0
3 years ago
What is the cost of each chicken and what is the cost of each duck
zimovet [89]

Answer: $8 chicken $5 duck

Step-by-step explanation:

50x+30y=550

x=8

y=5

400+150=550

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In physics, pressure is the amount of force exerted on a surface per unit area, P = StartFraction F Over A EndFraction The press
Zina [86]

Answer:

Answer is C on ed2020

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 4-column table with 3 rows. Column 1 has entries run, do not run, total. Column 2 is labeled lift weights with entries 40, bla
alexandr1967 [171]

Answer:

A Totals row in Access helps you see, at a quick glance, what the totals are for columns on a datasheet. For example, in a table of purchase information, we can show the sum of the price, or units purchased, or a total count of the items by adding a Totals row to the datasheet:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please!!!!]
    11·2 answers
  • Find the sum of 86,331 and 909
    9·2 answers
  • How do you workout this question?
    14·2 answers
  • Prove the Cyclic Quadrilateral Conjecture
    7·1 answer
  • What is the slope intercept form of the equation for the line provided?
    13·1 answer
  • A travel agency runs a new ad for beachvacations. The ad poster shows a largeimage of a bottle of sunscreen, based on ascale of
    12·1 answer
  • How do I draw a angle with a bisected line in the middle?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP PAY NOT ATTENTION TO 27 where it’s blue accidentally pressed it and the blue won’t go away but PLEASE HELP
    13·2 answers
  • Matt wants to buy a pen that costs $2.35.
    7·1 answer
  • How are statistical questions different from other questions?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!