1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveticcg [70]
3 years ago
6

Grand Lips produces a lip balm used for​ cold-weather sports. The balm is manufactured in a single processing department. No lip

balm was in process on May 31​, and Grand started production on 20,500 lip balm tubes during June. Direct materials are added at the beginning of the​ process, but conversion costs are incurred evenly throughout the process. Completed production for June totaled 15,300 units. The June 30 work in process was 30​% of the way through the production process. Direct materials costing $4,305 were placed in production during June​, and direct labor of $3,320 and manufacturing overhead of $1,738 were assigned to the process.
Required:
a. Draw a time line for Great Lips.
b. use the time line to help you compute the total equivalent units and the cost per equivalent unit for June.
c. Assign total costs to (a) units completed and transferred to Finished Goods and (b) units still in process at June 30.
d. Prepare a T-account for Work in Process Inventory to show activity during June, including the June 30 balance.

Business
1 answer:
77julia77 [94]3 years ago
8 0

Answer:

a. see attachment

b.

total equivalent units : Materials = 30,500 units and Conversion Costs = 16,860

cost per equivalent unit : Materials = $0.14 and Conversion Costs = $0.30

c.

(a) units completed and transferred to Finished Goods = $6,732

(b) units still in process at June 30 = $1,196

d.

<u>Journals</u>

Work In Process :Direct Materials $4,305 (debit)

Raw Materials $4,305 (credit)

<em>Being Raw Materials used in Production</em>

Work In Process :Direct Labor  $3,320 (debit)

Salaries Payable $3,320  (credit)

<em>Being Labor used in Production</em>

Work In Process ; Overheads $1,738 (debit)

Overheads $1,738 (credit)

<em>Being Overheads Assigned to Production</em>

Finished Goods $6,732 (debit)

Work In Process $6,732 (credit)

<em>Being Units transferred to Finished Goods</em>

Explanation:

<u>Calculation of Equivalent units of Production in respect with Raw Materials and Conversion Costs</u>

1. Materials

Ending Work In Process (5,200 × 100%)                                         5,200

Completed and Transferred Out (15,300 × 100%)                         15,300

Equivalent units of Production in respect with Raw Materials     30,500

2. Conversion Costs

Ending Work In Process (5,200 × 30%)                                            1,560

Completed and Transferred Out (15,300 × 100%)                         15,300

Equivalent units of Production in respect with Conversion Cost 16,860

<u>Calculation of Cost per Equivalent unit of production  in respect with Raw Materials and Conversion Costs</u>

Unit Cost = Total Cost ÷ Total Equivalent units

1. Materials

Unit Cost =  $4,305 ÷ 30,500

                = $0.14

2. Conversion Costs

Unit Cost =  ($3,320 + $1,738) ÷ 16,860

                = $0.30

3. Total unit cost

Total unit cost = Material Cost + Conversion Cost

                        = $0.14 + $0.30

                        = $0.44

<u>Calculation of costs assigned to (a) units completed and transferred to Finished Goods and (b) units still in process at June 30.</u>

(a) units completed and transferred to Finished Goods

Total Cost = units completed and transferred out × total unit cost

                 = 15,300 × $0.44

                 = $6,732

(b) units still in process at June 30.

Total Cost = Materials Cost + Conversion Cost

                 = $0.14 × 5,200 + $0.30 × 1,560

                 = $1,196

You might be interested in
Corporation has found that ​% of its sales in any given month are credit​ sales, while the remainder are cash sales. Of the cred
Reika [66]

Answer:

Some information is missing, specifically the % of credit sales. Similar questions use 80%, so I will use that %. Also, November sales were $85,000 and December sales were $115,000.

<h2>                               <u>Cash collections budget</u></h2>

                                                January              February             March

Cash sales                               $30,000            $26,000              $35,000

Collection from Nov. sales      $16,320

Collection from Dec. sales     $36,800             $22,080

Collection from Jan. sales      $24,000            $48,000              $28,800

Collection from Feb. sales                                $20,800               $41,600

<u>Collection from March sales                                                          $28,000</u>

Total cash collections            $107,120             $116,880             $133,400

3 0
3 years ago
Dell Technologies Inc. Is an integrated IT infrastructure company that brings together hardware, software, and services. Some of
Readme [11.4K]

Answer:

the second sentence read agian

Explanation:

6 0
2 years ago
An author just signed a lucrative contract with a publisher that offers to pay her the amount of $500 at the end of year 9 when
solong [7]

Answer:

Ans. The annuity that will be equivalent to the publisher´s advance would be $26.40 per year, for 9 years at 7% interest rate.

Explanation:

Hi, first, let´s bring that $500 to be paid in 9 years to present value, we need to use the following formula.

PresentValue=\frac{FutureValue}{(1+r)^{n} }

Where: r is our discount rate (7%) and n the periods from now when she will receive that $500 amount. This should look like this.

PresentValue=\frac{500}{(1+0.07)^{9} } =271.97

Ok, so the equivalent amount of money today of those $500 in nine years is $271.97, but the author wants $100 today so the remaining amount has to be used to find the equal annual payments to be made in order to be equivalent to re remaining balance ($171.97). We now need to use the following equation.

Present Value=\frac{A((1+r)^{n}-1 )}{r(1+r)^{n} }

And we solve for "A" like this

171.97=\frac{A((1+0.07)^{9}-1 )}{0.07(1+0.07)^{9} }

171.97=\frac{A(0.838459212 )}{0.128692145}

171.97=A(6.515232249)

A=\frac{171.97}{6.515232249} = 26.40

Therefore, the equivalent amount of money of $500 in 9 years is $100 today and $26.40 every year, at the end of the year, for nine years.

Best of luck.

4 0
3 years ago
Help Help!~ I will give brainliest to the first correct &amp; honest answer!
slamgirl [31]

Answer:

Explanation: B Food Products & Processing Systems

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In agriculture, a "bumper crop" refers to a particularly productive harvest. if there is a bumper crop for wheat at the same tim
WINSTONCH [101]
<span>The equilibrium price will go down and equilibrium quantity will be indeterminate.
Bumper crop refers to a situation when a certain type of crop exeprience sudden bump in productivity. If at that exact time more people become allergic to this crop, the crop would be overly stocked in the warehouse and the owner would most likely sell it at lower price.</span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 22. On January 1, 2021, Princess Corporation leased equipment to King Company. The lease term is eight years. The first payment
    5·1 answer
  • Becky's Bakery sells three large muffins for every two small ones. A small muffin sells for $3.50 with a variable cost of $2.00.
    10·1 answer
  • Job interviewers often say to job applicants, "tell me about yourself." the purpose of this request is to:
    8·1 answer
  • Donald Gilmore has $100,000 invested in a 2-stock portfolio. $72,500 is invested in Stock X and the remainder is invested in Sto
    15·1 answer
  • The benefit of a flexible manufacturing system is that: a. the necessary skill levels of workers are reduced, allowing the firm
    13·1 answer
  • How many courses do you need to finish a major?
    14·1 answer
  • HELP Question 3: To determine gross profit, A:subtract the cost of goods sold from sales.
    9·2 answers
  • Joy is taking out a car loan which she will pay back with interest. Which option will require her to pay the lowest amount in in
    7·1 answer
  • The value of what type of money comes from what it is made of?
    6·1 answer
  • What is the problem with exporting large amounts of central american agricultural products?.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!