1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
2 years ago
9

Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea

Mathematics
2 answers:
scZoUnD [109]2 years ago
5 0

Answer:

Unit Rate:5 teabags for 1$

teabags for $20: 100

Step-by-step explanation:

make 3/15  a fraction

simplify

multiply 20 times 5

Nat2105 [25]2 years ago
4 0
Unit rate: 5 tea bags per dollar
He can buy 100 tea bags for $20
You might be interested in
You buy a game for $40, and the sales tax is $2. What percent of the game price are you paying in sales tax? Your doctor told yo
AfilCa [17]

Answer:

a) 5%

b) 24%

Step-by-step explanation:

a) You buy a game for $40, and the sales tax is $2. What percent of the game price are you paying in sales tax?

Percentage you are paying in sales tax

= Sales tax / Sale price of the game × 100

= $2/$40 × 100

= 5%

b) Your doctor told you to eat 25 grams of fiber each day. You had 6 grams of fiber for breakfast. What percent of the 25 grams of fiber have you eaten so far?

The percent of 25 grams of fiber you have eaten so far =

6 grams/25 grams × 100

= 24%

3 0
2 years ago
What value of coefficient b makes the equation true for any real number x?<br> 3(2x - 3)+ 5 = bx +9
Natali [406]

Answer:

x=58

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If you have $10, and you money doubles every year, how much money will you have in 10 years?
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

Year 1: 10

Year 2: 20

Year 3: 40

Year 4: 80

Year 6: 160

Year 7: 320

Year 8:  640

Year 9:  1280

Year 10: 2560

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help-
Sloan [31]
You take 94.5 and divide by 4.5 get 21
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You mow your lawn in 5 hours and earn $45. What is your hourly wage?
zvonat [6]
First you divide the total with the amount of hours you worked

45/5 = 9

9 is the amount of money you earn per hour

so your answer is $9 per hour


hope this helps
7 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help on #5 on my summer packet my teacher never taught me this and I need help.
    5·2 answers
  • Find the value of x.
    15·1 answer
  • E(t) models the daily amount of energy (in kilojoules, kJ) that a solar panel in Pago Pago generates, t days
    8·1 answer
  • Lines P and Q are parallel. What is the measure of angle 1
    13·1 answer
  • A company bought New Year's greeting cards to send to its valued customers. Sixty of the cards they sent cost $2.30 each. Thirty
    7·1 answer
  • a paper bag holds 5 red blocks, 8 blue blocks, 3 yellow blocks, 4 green blocks. If block is selected at random and replaced 60 t
    15·1 answer
  • (3m2 + 5m - 2) + (-2m +18)?
    6·2 answers
  • Can someone help don’t rlly understand this
    10·1 answer
  • A waiter receives tips from each customer. On average, the tip is 15% of the customer’s bill. At this rate, which of the followi
    5·1 answer
  • Christian has been offered a new job that pays $24,000 a year plus 3% of sales. For what total sales would this new job pay more
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!