Answer:

Step-by-step explanation:
Step One: Convert
49/16x^2-2=-0.05x+4
Step Two: Multiply Both Sides by 80
245x^2-160=-4x+320
Step Three: Move everything to the left
245x^2+4x-480=0
Final Step: Quadratic Formula

Step-by-step explanation:
-5+4=-1
-3+4=1
0+4=4
4+4=8
If you round up the 27.64 to 28 and then multiply it bye 3 it eaquals 84
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
Some rational numbers are natural numbers
All whole numbers are integers
Some integers are natural numbers.
Step-by-step explanation: