1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
3 years ago
11

2x-1+3x=0 5x-1=0 how can we get equation b from a

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
7 0
2x - 1 + 3x = 0
2x + 3x - 1 = 0
(2 + 3)x - 1 = 0
5x - 1 = 0
You might be interested in
Luke delivered 225 circulars on traft street 134 on 87th street 218 on roosevelt street and 229 on jones circle. how many did he
11111nata11111 [884]
225+134+218+229=806 circulars
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between the given point (2,-2) and (-4,-7)
tatiyna

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

that's my answer please follow me

7 0
3 years ago
The sum of the interior angles of a polygon is 540°. How many sides does the polygon have?
8090 [49]
The answer is B. 5 !
7 0
3 years ago
PLEASE HELP! NEED THIS DONE NOW!!!<br><br> 2x + 2y = 14 3x - y = 5<br><br> Show your work please!!
lorasvet [3.4K]
X is 3 and y is 4 is the answer
7 0
3 years ago
You are selling lemonade for $1.50, a bag of kettle corn for $3, and a hot dog for $2.50 at a fair. Write and simplify an expres
kozerog [31]

Answer:

1.5p + 3p + 2.5p

Step-by-step explanation:

This expression, 1.5p + 3p + 2.5p, will represent the amount of money received when p people buy one of each food item.

Since the price of each is the coefficient for p, this will represent how much money will be gained from each food item. All 3 terms will be added together to represent the total amount of money gained from selling all 3 items.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • On Monday 21 dvd's were checked out at the library. This is 3 less than half the amount of books check out that day. How many bo
    13·2 answers
  • Williams lunch at Buffalo wild wings cost $13 without tax he leaves the waitress a tip of 17% of the cost of the launch without
    15·1 answer
  • 0.22/m = 0.05/3.7 please could you answer
    15·2 answers
  • QUESTION 2 of 10: Your has lost an average of 5 % each year for the last three years. Your initial Investment \$25,000, . What i
    10·2 answers
  • (b) Solve the inequality<br> -9 &lt;22-1&lt;7
    14·1 answer
  • Why did the colonists fight the British?
    14·2 answers
  • GIVING BRAINLIEST!!!! Please help :(
    6·1 answer
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • I need help asap!!!!!!!
    15·1 answer
  • . A clothing manufacturer needs 2.4 yards of fabric to make a coat and 1.6 yards of fabric to make a matching crop pants.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!