No, because a polygon has to be vertical and a cube is straight.
Answer:
the angles always equal 180
Step-by-step explanation:
9514 1404 393
Answer:
$67,200
Step-by-step explanation:
The amount if interest is given by the formula ...
I = Prt
where P is the amount invested, r is the annual rate, and t is the number of years. Here, we want to find P when r = 0.05 and t = 1/2 such that I = 1680.
P = I/(rt) = $1680/(0.05·0.5) = $1680/0.025
P = $67,200
The amount invested was $67,200.
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25