1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
8

Veronica and Chad are walking down the street. Veronica walks at a speed of 5 miles per hour, and Chad walks at a speed of 4 mil

es per hour. Write an equation for the distance(d), in miles, each person walks over time(t), in hours. Do the equations represent linear functions?
Mathematics
1 answer:
stich3 [128]3 years ago
4 0

Answer:

Veronica:

d=5t

Chad:

d=4t

Step-by-step explanation

yes they do represent linear equations

You might be interested in
Is a cube a polygon? Why or why not?
SOVA2 [1]
No, because a polygon has to be vertical and a cube is straight.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate “the perimeter of a rectangle is equal to 2 times the length plus twice the width
EastWind [94]
Perimeter (p)= 2l+2w
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does the some of triangles always equal?
Mumz [18]

Answer:

the angles always equal 180

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The simple interest on a sum of money invested for 6 months at 5% per annum is $1680. Find the amount of money invested
olga55 [171]

9514 1404 393

Answer:

  $67,200

Step-by-step explanation:

The amount if interest is given by the formula ...

 I = Prt

where P is the amount invested, r is the annual rate, and t is the number of years. Here, we want to find P when r = 0.05 and t = 1/2 such that I = 1680.

  P = I/(rt) = $1680/(0.05·0.5) = $1680/0.025

  P = $67,200

The amount invested was $67,200.

3 0
3 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Equations using shapes need the answers and also worked out please help
    10·1 answer
  • Write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator.
    8·1 answer
  • What is the converse of the linear pairs theorem
    5·1 answer
  • Find the domain of the following function f(x)=sqrt x-4. write your answer in interval notation.
    12·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3x%20%5E%7B2%7D%20%2B%2010x%20%2B%208" id="TexFormula1" title="3x ^{2} + 10x + 8" alt="3x ^{2}
    11·1 answer
  • What is the average 27, 12, 31, 19, 23, 11, 17
    6·2 answers
  • Find the perimeter of the following shape, round to the nearest tenth
    8·2 answers
  • The fill weight of a certain brand of adult cereal is normally distributed with a mean of 920 grams and a standard deviation of
    14·1 answer
  • What are some websites that someone does your math assignment for you help ASAP
    11·1 answer
  • Marlene went shopping and bought a bunch of candy for her swim team. She bought packs of Skittles for $1.50 each and packs of M&
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!