1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
3 years ago
7

What is the volume of the right rectangular prism, in cubic centimeters?

Mathematics
1 answer:
mylen [45]3 years ago
8 0

Answer:

108 cm³

Step-by-step explanation:

Formula: V = w×h×l

Solution: V = whl = 4·3·9 = 108

Hence, the answer is 108 cm³

You might be interested in
If you flip a coin three times, how many different outcomes are there
photoshop1234 [79]

2iuaes 1 y ldegfnteere

8 0
3 years ago
What are the factor pairs of 42?
Oksi-84 [34.3K]

42 can be

1 x 42, or
2 x 21, or
3 x 14, or
6 x 7 .
 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
0.75=0.4p+100 what does p equal?
neonofarm [45]

Answer:

p=−248.125

Step-by-step explanation:

  1. Subtract 100 on each side of the equation.
  2. After this, you will have 99.25=0.4p.
  3. Divide each side of the equation by 0.4 to get p by itself.
  4. You should get p= -248.125
3 0
3 years ago
What is the value of the expression -10-(-20)
mart [117]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

-10-(-20)

A negative and a negative is addition

-10+20=10

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the most profitable investment for a candy shop that earns $1 revenue per pound of candy? (5 points) G
rewona [7]

Then the most profitable investment is the first machine (third option) because for each dollar, it produces 2 pounds of candy.

<h3>Which of the following is the most profitable investment?</h3>

The first option is a worker that costs $10 per hour and produces 8lb, then this worker gives:

8lb/$10= <em>0.8 pounds per dollar.</em>

The second worker costs $12 per hour, and produces 16lb per hour, so this worker gives:

16lb/$12 = <em>1.33 pounds per dollar.</em>

The third option is a machine that cost $5 per hour and produces 10lb per hour, then:

10lb/$5 = <em>2 pound per dollar.</em>

The last option costs $8 per hour, and produces 14 pounds per hour, then:

14lb/$8 = <em>1.75 pounds per dollar.</em>

Then the most profitable investment is the first machine (third option) because for each dollar, it produces 2 pounds of candy.

If you want to learn more about profit:

brainly.com/question/23103804

#SPJ1

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Tom spent 153 minutes completing a race. He walked 63 minutes and jogged the rest. What is the ratio of time he jogged to time h
    14·2 answers
  • The sum of two numbers is 13 and there difference is 5 what are the 2 numbers?
    14·2 answers
  • Floyd weigh 160 pounds and is gaining 5 pounds per month. John weighs 140 pounds
    10·2 answers
  • This weekend dean spent 1/3 of his time hiking 1/5 of his time sleeping and 0.25 of his time eating . What portion of his time d
    9·1 answer
  • -10.74=u-(-11) help
    13·1 answer
  • What is the length of the line ? Distance between two points
    6·1 answer
  • What is x 4x+2 plz help
    6·2 answers
  • How would you break down 40% to find 40% of a number<br>​
    11·1 answer
  • There were 3,905 more hits on the school’s website in January than February. February had 9,854 hits. How many hits did the scho
    15·1 answer
  • 2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!