1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
10

Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the

nearest cent. ​
Mathematics
1 answer:
monitta3 years ago
8 0
$0.23

$2.99/13= $.23 per unit of tangerine
You might be interested in
Please help me with this question!!!!!
lianna [129]

Answer:

x-axis is for the independent variable

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the slope of the line that goes through the given points.<br> (0,8) and (- 4,0)
Ronch [10]

Answer:

slope = 2

Step-by-step explanation:

Calculate the slope m using the slope formula

m = (y₂ - y₁ ) / (x₂ - x₁ )

with (x₁, y₁ ) = (0, 8) and (x₂, y₂ ) = (- 4, 0)

m = \frac{0-8}{-4-0} = \frac{-8}{-4} = 2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I dont under stand these?
Alexeev081 [22]
The first one means what is the smallest number that goes into 12 which would be 4. The second one mean what does not go into 4 and 6 so that would be 8 because 6 is not a multiple of 8.The third one is either 1 or 2 not sure. And the 4th one is little complicated you might want to look up video on prime factorization that can really help you . 
8 0
3 years ago
Victoria buys 30 ounces of gummy bears and 47 ounces of skittles. What is the ratio of skittles to gummy bears?
earnstyle [38]

Hi there! :D The answer to your question is 47/30. The way I got it is because ratio means fractions or part of so it says skittles first so skittles go first and gummy bears go on the bottom so it is 47/30. Yummy! ;)

Hope I helped! =D


8 0
3 years ago
here you go:) [(-2/3, 7/2]. 3x-8y = 1. * 16x+2y=1114. + 24x+8y=44. 27y=45. (2x-5y=-472. 4x+3y=5. - 4x70y=8. 13y=13. 27 27. (5x-2
deff fn [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

BRO I DONT KNOW HELP CRI

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz Help<br> Convert to radians<br> 80° <br><br> Show your work please
    10·2 answers
  • Find the arc length function for the curve y = 2x3/2 with starting point p0(25, 250).
    6·1 answer
  • Javier is comparing costs of two cars. Car A costs $130 per month for insurance and $0.10 per mile to run. Car B costs $108 per
    14·2 answers
  • a factory makes parts for toys in different quantities,as shown in the table. how much would 11 parts costs
    14·1 answer
  • If the diagonal path is 750 feet long and the width of the park is 450 feet, what is the length, in the feet, of the park?
    6·1 answer
  • Please convert .00972 to scientific notation
    13·2 answers
  • A teacher had 21 red pens. If the ratio of red pens to blue pens she owned was 3:1, how many pens did she have total? (just need
    12·1 answer
  • How to solve <br> (2.31*10^-6)+(5.87*10^-4)
    5·1 answer
  • Help please i need it quickly
    9·2 answers
  • You are planning a party for all of your friends. The cost of renting a room is $35, cost of food per person is $4. How much wil
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!