1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
2 years ago
13

A company had 9 x 106 dollars in sales last year. Explain how to find the product 9 x 106​

Mathematics
1 answer:
Temka [501]2 years ago
7 0

Answer:

u multiply 9 X 106 to get ur answer of 954

You might be interested in
Find the equation of the line.<br> Use exact numbers.<br> y =
Lisa [10]
Y=2/3x+4
Y intercept is 4
Points hit 2 up 3 over
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of oranges went from $.90 per lb to $1.20in five years.find the rate of change of the price of oranges.
kiruha [24]
1.20 - .90 = .30

.30 / 5 = .06 (Same as 30 / 5)

The price of a pound of oranges went up by 6 cents per year.
4 0
3 years ago
A superhero recently asked his nemesis how many cats she has. She answered with a​ riddle: ​"One-half of my cats plus two​."
mixer [17]
I got ten. Here's the equation. 

x = 1/2x + 5 

<span>Subtract 1/2x from both sides to get all x's on one side </span>

<span>x - 1/2x = 1/2x - 1/2x + 5 </span>

<span>1/2x = 5 </span>

<span>Now multiple the left by 2 to get x, but since it's an equation, you need to also multiply the right by 2 to keep it =. </span>

<span>2 * 1/2x = 2 * 5 </span>

<span>x = 10 cats</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x + 4 divided by 2 = 9.5
Sergeu [11.5K]
2.5 is your answer because first we divide the numbers then subtract 2 from both sides and simplify
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
IM REALLY CONFUSED!??? giving away 20pts!!
Olenka [21]

Answer:

A. y = -12.5 + 28000

B. $700

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate if there are 258 purple polka-dot pencils in 3 purple polka-dot purses?
    8·1 answer
  • Rearrange the formula A = \pi r ^ ( 2) for r
    6·1 answer
  • 'What is the surface area, in square inches, of an 8-inch
    5·1 answer
  • Can anyone help me with this problem? Im really confused. If you could please,, explain it to me? I would really appreciate it.
    12·1 answer
  • Divide polynomials<br> x2+10x+25/x+5
    12·2 answers
  • Please answer correctly !!!!! Will mark brainliest answer !!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Howb mamy <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D" id="TexFormula1" title="\frac{3}{4}" alt="\frac{3}{4}" align=
    14·2 answers
  • Need help due in 10!
    13·1 answer
  • I need help does anyone know?
    14·1 answer
  • 11. Select the proper order from least to greatest for 2/3, 7/6, 1/8, 9/10.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!