1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
2 years ago
10

Quadrilateral MNPQ has vertices M(0,6), N(4,4), P(6. – 1), and Q(2,0). Determine the coordinates of the vertices of the image of

Mathematics
1 answer:
Tom [10]2 years ago
7 0

Answer: M(-4,7)P(0,5)Q(-2,1)

Step-by-step explanation:

The translation is telling you to subtract each x value by 4 and add 1 to each y value.

You might be interested in
In the order of operations, expressions inside parentheses are evaluated before exponents, True or false?
avanturin [10]

Answer:

The answer is True

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which inequality does this graph represent?
sp2606 [1]

Yea the Answer is B: 3y - 6x > -6

I used Desmos (Graphing Calculator)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
John currently has $5000 in his savings
Alexus [3.1K]
John has $5,000 in his savings. That’s the total.
He has to give his sister $50 for her birthday.
He also spends $450 for his car payment.
We can easily put this into an equation.
50x-450=5000
Now we have to solve it.
50x-450=5000
-450 -450
50x=5000-450
50x=4550
50x/50=4550/50
x=91
So it will take 91 months to spend his $5,000.
7 0
2 years ago
If the radius of Mars is about 13.7% of Neptunes radius what is the radius of Neptune
vampirchik [111]
100/13.7 = 7.2999 
7.299 x radius of mars = 7.299 x 3397 = 24795.62 
therefore radius of Neptune = 24795.62 
Hope this could help!
3 0
3 years ago
Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
Aloiza [94]
Since there is 60 minutes in an hour
you multiply 0.05 by 60 which equals
<u>$3</u>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jessica owns a base salary of $150 every week with an additional 40% commission on everything she sells if Jessica is sold $1650
    9·1 answer
  • How do I find the answer to this problem?
    15·1 answer
  • What is the difference between cross-section and intersection in geometry?
    9·1 answer
  • The line graph shows a direct variation with a unit rate of 1.4. Two of the points the line passes through are (5, 7) and (10, 1
    7·2 answers
  • A professor pays 25 cents for each blackboard error made in lecture to the student who pointsout the error. In a career ofnyears
    11·1 answer
  • Based on experimental data, the function T(x) = -3(x − 4)3 + 10 models the temperature of a special substance after being placed
    6·1 answer
  • A pack of gum costs $2.95. If it holds 12 sticks of gum, about how much would one individual stick of gum cost?
    12·2 answers
  • 47.2 is what percent of 118​
    6·1 answer
  • Find the slope of the line through the given pair of points.<br> (-2, 18), (10,3)
    15·1 answer
  • What would the correct word form be for the number 382
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!