1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
2 years ago
7

HELPPPP ME PLEASE ITS THE LAST QUESTION

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]2 years ago
3 0

Answer:

first one 5/8

Step-by-step explanation:

2 1/2 / 4 = 5/8

You might be interested in
Round the decimals to whole numbers to estimate first, then
nika2105 [10]
Pretty sure the answer would be 16.
Because 7.6 rounds to 8 and 1.4 would round up to 2. Then you multiply 8 & 2 and get 16.
3 0
3 years ago
Explain the steps in solving 2.14 x - 12.18 = -5.76, and write the solution to the equation.
Marrrta [24]
Add 12.18 to both sides so you have 2.14x= 6.52, the you divide both sides by 2.14 so the answer is 6.52/2.14 which is 3.05 rounded
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On Monday your bank account balance was -$12.58. Because you didn't realize this you wrote a $30.72 check. A. What is the new ba
Liula [17]
A-
-$12.58
B-
-$37.58
C-
You need $37.58 to bring it back up to $0 
8 0
3 years ago
Factor 2a^5b + 2a^4b^2 + 2a^3b^3.
geniusboy [140]
2a^5b + 2a^4b^2 + 2a^3b^3=2a^3b\cdot a^2+2a^3b\cdot ab+2a^3b\cdot b^2\\\\=\boxed{2a^3b(a^2+ab+b^2)}
7 0
3 years ago
How many natural numbers are less than n
ruslelena [56]

The number of natural numbers less than n is n-1.

Natural numbers are whole and positive numbers that are not 0.

If n is 2, there is one natural number less than n... and that is 1.

If n is 5, there are four natural numbers less than n... which are 1, 2, 3, and 4.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Maria ran 4 7/8 miles on monday she ran 2 3/8 miles on friday, how many miles did maria run altogether?
    5·2 answers
  • 3x+15=8x+25 please help
    10·2 answers
  • . A recipe calls for 32 ounces of pasta to be used. How many pounds of pasta is that if 1 ounce equals about 0.06 pounds?
    5·1 answer
  • 12. It takes Daphne 25 minutes to assemble a model plane. During her work
    6·1 answer
  • Plzz help in 3rd part of question 3​
    6·1 answer
  • Marci needs to rent a storage unit. She needs to determine the volume of the storage unit to decide if the storage unit is big e
    10·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • Question 1
    13·1 answer
  • Please help this is due TODAY
    7·1 answer
  • Which is equivalent to 64 1/4?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!