1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seraphim [82]
3 years ago
6

A house was valued at $540,000 last year. The house has now appreciated and increased in

Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]3 years ago
4 0

Answer:

The house worth now: $540,000*(1+4%)= $561,600

Step-by-step explanation:

You might be interested in
what is the equation of the line, in point-slope form, that passes through the given point and has the given slope ? point (7,3)
Maru [420]

Answer:

y-3 = 4/7(x-7)

Step-by-step explanation:

Point slope form is

y-y1 = m(x-x1)

We know the slope (4/7)

and a point (7,3)

Lets substitute into the equation

y-3 = 4/7(x-7)

6 0
3 years ago
Describe how to compare the two decimals 0.6 and 0.8
Dovator [93]

Answer:

they are 0.2 apart from each other and can easily be shown on a number line

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
11) 5(b - 1)<br> Solve it
Akimi4 [234]

Answer:

5b -5

Step-by-step explanation:

5(b - 1)

we apply distributive property:

5*b -5*1

5b -5

3 0
3 years ago
Find a coordinate pair for a point on the graph of 2x + 6y = 2
allochka39001 [22]

Answer:

(0,1/3)

(1,0)

(2,-1/3)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Number 8 please please please
ELEN [110]

remember that when total value is used a negative number is turned positive so it equals to 282 feet

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Let B be between A and C. If AB = 3x + 5, BC = 5x - 1, AC = 36, solve for x.
    15·1 answer
  • -3 &gt; x - 13 who knows this question.
    10·1 answer
  • .A student earned 75 out of 100 in Col110 quiz for the first time, then she earned 85 out of 100 in the second time for the same
    8·1 answer
  • Write an equation to solve
    9·1 answer
  • Which figure represents the image of parallelogram LMNP after a reflection across the line y = x?
    7·2 answers
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%3D%2082%281.045%29" id="TexFormula1" title="y= 82(1.045)" alt="y= 82(1.045)" align="absmiddl
    9·1 answer
  • Whats the reciprocal to 2 3/8?
    8·2 answers
  • (a-b+c)-(c+b)<br><br> I literally tried so many times i dont get it
    6·2 answers
  • A rectangle’s area is 18 m2 it perimeter is 18 m one side is
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!