1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
15

Juana deposited $250 into her savings account. She then saved $40 per month. Which of the following equations shows y, the amoun

t in Juana's saving account after x months ?
A) y=40x - 250
B) y=250x + 40
C) y=250x - 40
D) y=40x + 250
Mathematics
1 answer:
tatuchka [14]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>brainiest me</h2>

Step-by-step explanation:

b)y=250times+40

You might be interested in
What is the value of this expression?<br> 49 - (11 – 4)
Illusion [34]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

11 - 4 = 7

49 - 7 = 42

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a system of equations, with one equation describing the cost to bowl at Bowl-o-Rama and the other describing the cost to b
ZanzabumX [31]

Complete question :

Write a system of equations, with one equation describing the cost to bowl at Bowl-o-Rama and the other describing the cost to bowl at Bowling Pinz. For each equation, let x represent the number of games played and let y represent the total cost.

Bowl-O-Rama rents shoes for $2 and each game cost $2.50

Bowling Pinz rents shoes for $4 and each game cost $2

Answer:

Bowl-O-Rama:

y = $2 + $2.50x

Bowling pinz:

y = $4 + $2x

Step-by-step explanation:

The total cost is the sum of shoe rental plus the product of the unit game rate and the number of games played.

Total cost, y

x = number of games played

Bowl-O-Rama:

y = Shoe rent + (unit rate per game * number of games)

y = $2 + ($2.50 * x)

y = $2 + $2.50x

Bowling Pinz :

y = Shoe rent + (unit rate per game * number of games)

y = $4 + ($2 * x)

y = $4 + $2x

3 0
2 years ago
9000 for 5 years at 4.5% compounded monthly
tatuchka [14]
I think its 9000(1.045)^5. Hope this helps. That equals $11,215.60, or rounded to the nearest dollar, $11,215.
7 0
2 years ago
Mia bought a 100-pound bag of dog food h he gave his dog the same amount each week the dog food lasted 8weeks how much did He gi
Nana76 [90]

Answer:

12.5 pounds

Step-by-step explanation:

If he has 100 lbs of dog food, and you need to evenly distribut it, do

100/8 =12.5

4 0
2 years ago
Marge cut 16 pieces of tape. Each piece is 3/8in long HOW MUCH TAPE DID SHE USE???????? meow :3
Alla [95]
To solve this, all you need to do is multiply 16 by 3/8. When you multiply a whole number by a fraction, make the whole number into a fraction by putting it over 1.

16      3
---- x ----        Multiply the numerators together and then the denominators.
 1       8

(16 x 3) / (1 x 8)

48 / 8                   Then divide.

She used 6 inches of tape.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Todd placed 32 square tiles along the edge of his wooden dining room table, as shown below. Note: Figure is not drawn to scale.
    14·2 answers
  • Write an equation that involves multiplication,addition, contains a variable and has a solution of 8.
    14·2 answers
  • M is the midpoint of RS, and
    9·1 answer
  • Solve for x. Use the completing the squares
    14·1 answer
  • PLease answer as soon as possible
    13·2 answers
  • Solve: 2a - b = ac + 3b for a
    15·1 answer
  • Pretty please can someone help
    6·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the given point and is parallel to the graph of the gi
    12·1 answer
  • Nita processed the odd number 4575 as follows. She found that the result was an odd number.
    9·1 answer
  • Help??? Please? I need to pass.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!