1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lilavasa [31]
3 years ago
9

Find the missing length of the triangle. If necessary, round your answer to the nearest tenth

Mathematics
2 answers:
lisov135 [29]3 years ago
8 0

Answer:

x = 30

Step-by-step explanation:

a^{2} = c^{2} - b^{2}

a^{2} = 50^{2} - 40^{2}

a^{2} = 2500 - 1600

a^{2} = 900

\sqrt{a^{2}} = \sqrt{900}

a = 30

Amiraneli [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

Since this is a right triangle, we can use the Pythagorean theorem to find the missing side

a^2 +b^2 = c^2  where a and b are the sides and c is the hypotenuse

x^2 + 40^2 = 50^2

x^2 +1600 = 2500

x^2 = 2500-1600

x^2 = 900

Take the square root of each side

sqrt(x^2) = sqrt(900)

x = 30

You might be interested in
The cost to hire a plumber for x hours is shown on the graph. For this graph, what does the y-intercept of the line of best fit
Alenkasestr [34]
The y-intercept represents the flat charge to hire the plumber

Explanation: The y-intercept is 0 hour, which can represent flat charge
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE IM IN CLASS AND I REALLY NEED AN ANSWER!! 20 PTS & BRAINLIEST!!
makkiz [27]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

you add all the numbers up then divide by how many numbers there are

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does e
Tpy6a [65]
$287-80 for installation leaves $207 for flooring cost
207/60 = $3.44/square foot
6 0
3 years ago
members of students council set up 96 chairs for a school meeting. they placed the chairs in rows,with an equal number of chairs
Sauron [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

96÷5=19.2

<u>96÷6=16</u>

96÷10=9.6

96÷14=6.857142~

6 0
3 years ago
The grade that a student scores on her math test is inversely proportional to the number of hours a week that she plays video ga
Harman [31]
Let her score on her math test be y and the number of hours a week that she plays video games be x,

y = k/x
73.6 = k/10
k = 736

y = 736/x
y = 736/8
y = 92

She can expect a score of 92 on her math test if she plays video games for only 8 hours a week.
3 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the midpoint of the segment shown below?
    14·2 answers
  • Shown here is a frequency distribution for the rise in tides at 30 selected locations in the U.S.Find the variance and standard
    14·2 answers
  • There are 1000 ml in a liter how many liters are in 500 ml ??
    12·2 answers
  • Question 1 (5 points): Consider the system of linear equations x1 − 4x2 − x4 = −7 x2 − 2x4 = 3 x4 + 2x5 = 3 (a) Write down the c
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 cm less than it’s width. If the area of the rectangle is 165 cm^2. What are the dimensions of the
    5·1 answer
  • what are the coordinates of the vertices of the the triangle under the traslation (x,y)-&gt; (x+3, y +2)
    7·1 answer
  • What is -5 divided by 2
    12·2 answers
  • which of the following is the equation for a parabola with a vertex of (-5,-1) and a directrix of y=4?
    9·1 answer
  • Reduce to simplest form. -\dfrac{1}{3}-\left(-\dfrac{3}{5}\right)=− 3 1 ​ −(− 5 3 ​ )=minus, start fraction, 1, divided by, 3, e
    11·2 answers
  • 6q-5q=7 <br> What does q equal?​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!