1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
8

Rima and Eric have earned a total of 135 tokens to buy items at the school store. The ratio of the number of tokens that Rima ha

s to the number of tokens that Eric has is 8:7. How many tokens does Rima have?
Mathematics
2 answers:
prisoha [69]3 years ago
8 0

Answer:

72

Step-by-step explanation:

raketka [301]3 years ago
3 0

Answer:

127

Sqep-by-step explanation:

135-8:7

You might be interested in
Find the inequality represented by the line. Need help immediately. Explain if you can
Debora [2.8K]

Answer:

ok fine 1.3x+4y<10

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are these ratios equivalent?
Alexxx [7]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
SWBAT graph equation in standard form using x + y intercepts.<br> what is 2x+3y=6
ExtremeBDS [4]

Answer: x-intercept(s):  ( 3 , 0 )   y-intercept(s):  ( 0 , 2 )

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLS HELP I HAVE 4 HOURS
Alenkasestr [34]

Answer: Reflection

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to solve it but don't know how
Agata [3.3K]
You can take out 2x from both sets making 4x+5 since there is no other number or variable than can simplify the sets equally the GCF is 2x
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the lcm of 8,12,3
    6·1 answer
  • The base of a pyramid has n sides.<br> Write an EXPRESSION for the number of faces of the pyramid.
    7·2 answers
  • Please help with number 17! Urgent! PLEASE! Also please show work:) 25 points!
    13·1 answer
  • Please help! Worth 36 points!
    12·1 answer
  • Help asap please info in pic
    13·1 answer
  • Mr. Yi buys vegetables at a market. He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18. Onions cost twice
    13·2 answers
  • Three robots ran the same distance. The first robot ran 150 meters per minute.
    7·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!! (100 POINTS)
    5·2 answers
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • Raj recorded the scores of six of his classmates in the table.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!